Wiąże się to z koniecznością wybrania kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Obecnie określa się je zgodnie z PKD 2007 r.
[srodtytul]Czasem jeden, czasem więcej[/srodtytul]
Jakie kody wybrać, zależy od przedsiębiorcy. Czasem wystarczy jeden, kiedy indziej nawet jednoosobowej firmie przyda się kilka. Niekiedy bowiem różne czynności znajdują się pod tym samym numerem, a czasem nawet bardzo zbliżone działania pod różnymi.
Duże, wielobranżowe firmy, rejestrując się, podają nawet po kilkadziesiąt kodów. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się, co się wybiera, wpisanie niektórych rodzajów działalności nie pozwala np. na rozliczanie w formie karty podatkowej.
[ramka][b]Przykład[/b]
Jerzy Cegiełka ma jednoosobową firmę zarejestrowaną w gminnej ewidencji. Do tej pory wykonywał projekty architektoniczne, a także zajmował się robotami budowlanymi. Ponieważ interes nie idzie mu najlepiej, chciałby przejść na rozliczenie ryczałtowe podatku dochodowego. W tym celu zdecydował się zrezygnować chwilowo z działalności architektonicznej (kod 71.11.Z), która ze względów podatkowych nie pozwala na taką zmianę.
To bowiem ten rodzaj usług uniemożliwia rozliczenia podatku dochodowego w ryczałcie. Zrobił to w gminnej ewidencji na tym samym formularzu EDG-1, za pomocą którego zawieszałby lub otwierałby działalność.
Pozostawił nadać kody 41.20.Z – roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz 43.12.Z przygotowanie terenu pod budowę. 43.31.Z – tynkowanie, 43.32.Z – zakładanie stolarki budowlanej, 43.33.Z – posadzkarstwo, tapetowanie i oblicowywanie ścian, 43.34.Z – malowanie i szklenie, 43.91.Z – wykonywanie konstrukcji i pokryć dachowych oraz 43.99.Z – pozostałe specjalistyczne roboty budowlane gdzie indziej niesklasyfikowane.[/ramka]
[srodtytul]Gdy trudno ustalić[/srodtytul]
Niekiedy odnalezienie właściwego kodu może przysporzyć trudności. Zdarza się bowiem, że podobnie brzmiące rodzaje działalności znajdują się w różnych miejscach klasyfikacji (jest ona podzielona na sekcje, działy, grupy, klasy i podklasy).
Nie zawsze warto korzystać z rad znajomych, którzy już prowadzą działalność, bo klasyfikacja stosunkowo niedawno się zmieniła. Natomiast w razie wątpliwości o radę można prosić urzędnika w gminie, który powinien być przeszkolony w tym zakresie. Wątpliwości można też wyjaśniać w urzędzie statystycznym.
Przypominamy, że przy zakładaniu firmy czy rozszerzaniu jej działalności przedsiębiorców obowiązuje podanie pełnego kodu składającego się z czterech cyfr i litery.
Ważne, by dokonując wpisu (bądź zmiany wpisu do EDG), jako pierwszy podać kod działalności przeważającej.
[ramka][b]Przykład[/b]
Pani Ilona Trwała otwiera zakład fryzjerski. Wybiera kod 96.02.Z – fryzjerstwo i inne zabiegi kosmetyczne. Obejmuje on mycie, obcinanie, układanie, czesanie, suszenie, farbowanie, prostowanie włosów, wykonywanie trwałej oraz podobne czynności (świadczone zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet), jak również golenie i przycinanie brody.
Zastanawia się nad otworzeniem w przyległym pomieszczeniu niewielkiego gabinetu kosmetycznego. Może wykonywać te prace, nie dodając nowego kodu. Zgodnie bowiem z PKD 2007 ten sam numer PKD obejmuje masaż twarzy, manikiur i pedikiur oraz wykonywanie makijażu i zabiegów kosmetycznych gdzie indziej niesklasyfikowanych. Temu kodowi odpowiada kod 93.02.Z – fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne z PKD 2004.[/ramka]
Jeżeli jednak ktoś szybko zamierza rozszerzać działalność, warto, by zgłosił też obejmujące ją kody.
[ramka][b]Przykład[/b]
Konkurentka pani Ilony Jolanta Loczek poza fryzjerstwem zamierza zająć się też robieniem peruk. Postanowiła więc od razu, poza numerem 93.02.Z, wystąpić o kod 32.99.Z – zawierający m.in. produkcję peruk, a także sztucznych bród czy rzęs. Zamierza też prowadzić dodatkowo sklep kosmetyczny, dlatego wystąpiła o kod 47.75.Z – sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.[/ramka]
[ramka][b]Przykład[/b]
Pani Anna Książkiewicz jest tłumaczką. Ponieważ została zwolniona z pracy, postanowiła rozpocząć działalność na własny rachunek. Sporo potrafi, nie chce się ograniczać do samych przekładów. Chciałaby też organizować konferencje i redagować teksty.
Nie miała kłopotu z wyborem pierwszego kodu 74.30.Z – działalność związana z tłumaczeniami. Sądzi też, że przynajmniej w pierwszym okresie prowadzenia firmy właśnie tłumaczenia będą jej podstawowym zajęciem i wpisała je na pierwszym miejscu w formularzu EDG-1.
Dodatkowo podała też:
- 82.19.Z – wykonywanie fotokopii, przygotowywanie dokumentów i pozostała specjalistyczna działalność wspomagająca prowadzenie biura;
- 82.30.Z – działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów.
Po rozmowie z urzędnikiem i uzyskaniu wyjaśnień, że PKD nie przewiduje odrębnego kodu dla redagowania tekstów prasowych czy literackich, co pani
Anna też chciała sobie zagwarantować, zdecydowała się wpisać również kod: 90.03.Z – artystycznai literacka działalność twórcza[/ramka]
[srodtytul]W gminie lub sądzie[/srodtytul]
Ustalenie kodów działalności jest niezbędne przy występowaniu o numer REGON. Stosunkowo prosto załatwia się te sprawy w gminnej ewidencji działalności gospodarczej. Numery kodów przedsiębiorca wpisuje w formularz EDG 1 (robi to nie tylko przy rozpoczynaniu, ale i zmianie rodzaju działalności), a jeżeli rubryk jest tam za mało, to na dodatkowym formularzu EDG-RD.
Zarówno wpis, jak i ewentualne zmiany (w tym kodów) są bezpłatne. Tak więc nawet niezbyt przemyślany wybór rodzajów działalności nie wiąże się dla takiego przedsiębiorcy z istotnymi kosztami.
Natomiast [b]dobrze się zastanowić nad wyborem kodów powinni przedsiębiorcy działający w formie spółek i rejestrujący się w Krajowym Rejestrze Sądowym[/b]. Zmiana wpisu, w tym dotycząca kodów, jest odpłatna (400 zł), podobnie jak ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (250 zł). Jeżeli kody są podane w umowie spółki, to i ją trzeba zmienić. Notariusz inkasuje za to 1000 albo i więcej złotych.
[ramka][b]Kiedy czeka cię wizyta w urzędzie[/b]
Zgodnie z przepisami (przede wszystkim [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9C6E2A126A5613CBC20AA51584BCB784?id=73442]ustawy o statystyce publicznej – DzU z 1995 nr 88, poz. 439 ze zm.[/link]) interesanci w sprawie PKD I REGON powinni się zgłaszać bezpośrednio do właściwych urzędów statystycznych, gdy:
- chodzi o zmiany nieobjęte wpisem do ewidencji działalności gospodarczej, np.: zmiany rodzaju działalności przeważającej,
- do rejestru REGON wpisuje się jednostka niepodlegająca wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej – np. niepubliczny zakład opieki zdrowotnej albo szkoła prowadzona przez osobę fizyczną. To samo dotyczy gospodarstwa rolnego.
W takiej sytuacji wpis lub zmiana wpisu następuje nadal na podstawie wniosku RG-1 (pierwszy wpis lub zgłoszenie zmian) lub RG-2 (skreślenie z rejestru). Jest to taki sam wniosek, jaki obowiązywał także przedsiębiorców przed wprowadzeniem przepisów o jednym okienku,
- przedsiębiorca rejestruje się elektronicznie w KRS – wówczas zgodnie z art. 19 b ust. 1c ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym składa wniosek na formularzu RG-1 lub RG-2 za pośrednictwem systemu e-REGON (chociaż nie stawia się osobiście w urzędzie, to REGON załatwia samodzielnie),
- wniosek o wpis do rejestru podmiotów składa spółka kapitałowa w organizacji. [/ramka]