[b]Tak.[/b] Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Zatrudniony nabywa prawo do urlopu z dołu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru przysługującego mu po przepracowaniu roku.
Po upływie każdego miesiąca nabywa zatem prawo do odrębnej części urlopu, którą może wykorzystać, jeżeli zostało to uzgodnione z pracodawcą. Chodzi tu o czas pozostawania w stosunku pracy, nie zaś o okres faktycznie przepracowany. Oznacza to, że prawo do urlopu nabywa także za miesiące, w których korzysta ze zwolnienia chorobowego.
Podjęcie pracy po raz pierwszy gwarantuje w roku zatrudnienia prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy w 1/12 wymiaru urlopu przysługującego po przepracowaniu roku. Stosowanie tej reguły może spowodować znaczne rozdrobnienie wolnego.
Pracownik zatrudniony np. 1 września nabędzie w danym roku kalendarzowym urlop wypoczynkowy w wymiarze 4 x 1/12 x wymiar urlopu przysługujący mu po przepracowaniu roku. Z urlopu będzie mógł skorzystać, komasując go, przy zachowaniu reguły z art. 161 k.p. Może również się domagać wykorzystania urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 z 20 lub 26 dni.
Na potrzeby prawa pracy terminy liczone są inaczej niż w prawie cywilnym. Stanowi to częsty błąd pracodawców, którzy uważają, że miesiąc pracy mija pracownikowi w dniu odpowiadającym nazwą pierwszemu dniu pracy. [b]SN w wyroku z 19 grudnia 1996 r. ( I PKN 47/96) [/b]wyjaśnił, że sposób liczenia terminów określonych w art. 112 k.c. nie ma zastosowania do okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych.
Jeśli zatem pracownik będzie zatrudniony w połowie miesiąca, to pierwszy urlop upłynie mu w przededniu upływu miesiąca kalendarzowego (15 maja – 14 czerwca). W prawie cywilnym przy liczeniu miesięcznego terminu stosowane byłoby przełożenie: 10 maja – 10 czerwca. W granicach nabytego urlopu w wymiarze ułamkowym pracownik może też skorzystać z prawa do czterech dni urlopu na żądanie.
[i]Podstawa prawna:
– art. 153 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]