Kodeks pracy chroni wypoczywającego pracownika. Stanowi o tym art. 41 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E51BCAB5D71F1DD214AEEE049D4EB465?id=76037]kodeksu pracy[/link]. Ma on zastosowanie względem wszystkich podwładnych w okresie urlopu. Dotyczy także każdego urlopu, z jakiego korzysta zatrudniony.

[b]Pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę nie tylko podczas urlopu wypoczynkowego, lecz również podczas urlopu szkoleniowego, bezpłatnego, macierzyńskiego czy wychowawczego.[/b]

Zakaz wypowiedzenia obejmuje cały czas trwania urlopu.

Zakazem wypowiedzenia jest objęta także każda usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy. Zatem także i ta wywołana przyczynami wynikającymi z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=29FD0DDC58A55C306C7129AAB7DA54BB?id=73958]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.)[/link], czyli przykładowo absencja wynikająca z korzystania przez podwładnego z wolnego udzielonego z okazji ślubu lub urodzenia dziecka. To także nieobecność spowodowana koniecznością sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny i pobierania zasiłku opiekuńczego. Jest to również absencja spowodowana niezdolnością do pracy z powodu choroby lub z innych przyczyn uzasadniających przyznanie zasiłku chorobowego, a wcześniej wynagrodzenia.

Jednak pracownika przed wypowiedzeniem nie chroni sytuacja, w której stawił się on do pracy gotów do jej świadczenia, otrzymał wypowiedzenie, a następnie dostarczył orzeczenie lekarskie stwierdzające, że w tym dniu był niezdolny do pracy.

[b]Uwaga![/b] Art. 41 k.p. nie ma zastosowania w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Wyjątek od tej zasady dotyczy też wypowiedzenia umowy w trybie przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D2023B4C37CF2905C35FE3A2E4E7CEE9?id=169524]ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.[/link]; ustawa o zwolnieniach grupowych).

Zgodnie z art. 5 ust. 3 tej regulacji wypowiedzenie pracownikowi stosunku pracy w sytuacjach, o których jest mowa w art. 41 k.p., nie jest dopuszczalne w czasie urlopu trwającego krócej niż trzy miesiące, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności, jeżeli nie upłynęły okresy zawarte w art. 53 k.p. Po upływie trzech miesięcy korzystania z urlopu pracodawca może wypowiedzieć umowę na zasadach i w trybie przewidzianym ustawą o zwolnieniach grupowych.

Zatem granicą okresu, w którym pracodawca nie może dokonać wypowiedzenia z powodu usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jest wystąpienie przyczyn, które uzasadniają rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika w trybie art. 53 k.p. wskutek choroby trwającej dłużej niż podane w tym przepisie okresy, a także w razie usprawiedliwionej nieobecności spowodowanej innymi przyczynami niż choroba.

[ramka][b]Ważne [/b]

Dokonanie wypowiedzenia w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy czyni to wypowiedzenie bezskutecznym. [/ramka]