Zwolnienie na poszukiwanie pracy przysługuje w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę.
Co prawda pracownikowi czytelnika przysługują trzy miesiące wypowiedzenia i wymówienie złożył pracodawca, a nie pracownik, jednak skorzystanie z dni wolnych może nastąpić dopiero w okresie wypowiedzenie. A ten w analizowanym przypadku rozpocznie swój bieg z początkiem lipca. Od lipca do września pracownik będzie mógł skorzystać z wolnego na poszukiwanie nowej posady. W tym celu przysługiwać mu będą trzy dni.
Liczba dni wolnych na poszukiwanie pracy zależy bowiem od długości okresu wypowiedzenia i wynosi dwa dni robocze w okresie wypowiedzenia dwutygodniowego i miesięcznego lub trzy dni robocze w okresie trzymiesięcznego wymówienia.
Prawo do wolnego przysługuje tylko w okresie wypowiedzenia. Pracownik, który podczas wypowiedzenia z prawa tego nie skorzystał, nie może po rozwiązaniu umowy domagać się przyznania wynagrodzenia za niewykorzystane dni na poszukiwanie pracy.
[b]Podstawa prawna:[/b]
[i]– art. 37 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=415B986DD43B94B52E325385A6C87457?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]