[b]Tak[/b]. Pracodawca rozpoczynający działalność jest zobowiązany w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia tej działalności zawiadomić na piśmie właściwego okręgowego inspektora pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności.

Tak nakazuje art. 209 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy[/link].

Obowiązek ten ma charakter powszechny. Zatem dotyczy on zarówno dużych, jak i małych przedsiębiorców – i to niezależnie od rozmiaru przedsiębiorstwa czy tego, ile osób jest przez nich zatrudnianych. Co więcej, obowiązek ten obejmuje nie tylko pracodawców sektora prywatnego, ale ciąży także na pracodawcach państwowych.

Obowiązki przewidziane w tym przepisie nie obejmują natomiast podmiotów, które prowadzą działalność, korzystając z pracy osób, z którymi pozostają w niepracowniczym stosunku zatrudnienia, nie zatrudniają natomiast pracowników. Jeśli zatem w firmie zatrudnione są jedynie osoby na podstawie umowy-zlecenia, co do zasady nie trzeba informować ani PIP, ani sanepidu.

Obowiązek informacyjny ciąży też na pracodawcy odpowiednio w razie zmiany miejsca, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, zwłaszcza zmiany technologii lub profilu produkcji, jeżeli zmiana technologii może powodować zwiększenie zagrożenia dla zdrowia pracowników.

[i]Podstawa prawna:

– art. 209 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]