[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5BEC037413D325995B1C8ADFCDFA6F86?id=76037]Kodeks pracy [/link]określa sytuacje, w których pracodawcy wolno wypowiedzieć osobie chronionej z tytułu wieku przedemerytalnego warunki pracy i płacy.
Przede wszystkim [b]wypowiedzenie zmieniające jest dopuszczalne ze względu na wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników[/b] danej firmy bądź tej grupy, do której należy zainteresowany. Tak więc również do osób w wieku przedemerytalnym miałyby zastosowanie wszelkie ewentualne porozumienia kryzysowe, które czasowo wprowadzałyby obniżenie pensji.
Pracownicy chronieni ze względu na okres przedemerytalny będą też mieli pogorszone warunki pracy i płacy, jeżeli w firmie został zmieniony na niekorzyść układ zbiorowy czy regulamin wynagradzania. W takim wypadku pracodawca może zmienić treść umowy.
Wprowadzenie innych warunków jest możliwe w razie stwierdzenia orzeczeniem lekarskim utraty przez daną osobę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinionej utraty uprawnień koniecznych do jej wykonywania.
Ponadto zmiana na niekorzyść warunków płacy i pracy jest dopuszczalna na podstawie art. 5 ust. 5 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, czyli w wypadku tzw. zwolnień grupowych. Zgodnie z tym przepisem pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników – bo tylko do
tej grupy firm ustawa ma zastosowanie – ma prawo wypowiedzieć dotychczasowe warunki umowy osobie w wieku przedemerytalnym. W sytuacji, w której wypowiedzenie warunków umowy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi objętemu szczególną ochroną przysługuje dodatek wyrównawczy (sygn. II PK 286/07).