Ministerstwo Środowiska przygotowało założenia do nowelizacji ustawy o lasach państwowych.
Ustawą, a nie jak dotychczas zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych, uregulowane zostałyby kwestie związane ze sprzedażą drewna pochodzącego z Lasów Państwowych (LP).
Obecny system jest mocno krytykowany przez przedsiębiorców polskiej branży drzewnej, a ponadto nie wyklucza działań o charakterze aferalnym (o ataku na aukcje drewna pisaliśmy w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/487521.html]"Lasy Państwowe: to był atak na aukcje drewna"[/link]).
Drewno pochodzące z lasów państwowych ma być sprzedawane w taki sposób, by uwzględniać m.in. potrzeby sektora drzewnego. [b]Założenia przewidują umowy długoterminowe, aukcje internetowe oraz sprzedaż detaliczną.[/b] Nie będzie się do nich stosować przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów.
Szczegółowy podział na poszczególne tryby sprzedaży i minimalne ceny określi rozporządzenie.
Kolejną ważną zmianą jest [b]możliwość zaprzestania realizacji obowiązującego planu urządzenia lasu[/b]. Dziś takie plany tworzy się z reguły na dziesięć lat i następnie systematycznie wykonuje. Problemy powstają wtedy, gdy na jakimś obszarze dojdzie np. do klęski żywiołowej.
Po zmianie ustawy taki plan można by uchylić. Wymagałoby to zgody ministra środowiska, który również w myśl obecnie obowiązujących przepisów zatwierdza plany.
[b]Zniesione mają też być zezwolenia[/b] (wydaje je minister środowiska) [b]na wykonywanie działalności gospodarczej polegającej na sporządzaniu planów urządzenia lasu[/b]. Zamiast tego ustawa ma określić podstawowe wymagania wobec takich przedsiębiorców. Dotyczyć mają one zarówno wyposażenia w specjalistyczny sprzęt, jak i kwalifikacji personelu.
[b]Wiele ustawowych poprawek dotyczyć będzie kwestii własnościowych w lasach[/b], m.in. wykupu zakładowych mieszkań, w tym spornego zwrotu bonifikaty przy wcześniejszej niż po pięciu latach sprzedaży lokalu. Nadleśniczowie mają też stracić uprawnienia do samodzielnej sprzedaży gruntów, których powierzchnia nie przekracza hektara.
[b]Odrębnie natomiast uregulowane zostaną sprawy związane ze służebnością przesyłu i drogową oraz wynagrodzeniem za to[/b].
W przygotowaniu założeń do ustawy nie uczestniczyły Lasy Państwowe i, jak się nieoficjalnie dowiadujemy, mają do nich zastrzeżenia.
– Projekt dostaliśmy do konsultacji, odniesiemy do niego w najbliższym czasie – mówi krótko Anna Malinowska, rzecznik prasowy LP.
Lasy zajmują w Polsce 29 proc. powierzchni kraju. Własnością Skarbu Państwa jest 82 proc. z nich, a niemal 17 proc. należy do osób fizycznych.