Pracodawca musi udzielić urlopu ojcowskiego, jeśli pracownik ojciec złoży w formie pisemnej stosowny wniosek w tej sprawie. Wymiar tego urlopu w latach 2010 i 2011 wynosi tydzień, natomiast od początku 2012 r. wynosić będzie dwa tygodnie.

Przepisy nie różnicują wymiaru urlopu w zależności od tego, czy pracownik został ojcem jednego dziecka, bliźniąt czy trojaczków. Mówią jedynie, że pracownik ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze tygodnia.

Ze względu na nie w pełni precyzyjne sformułowanie przepisu pojawiają się wątpliwości, czy pracownik może wnioskować o udzielenie np. trzech tygodni urlopu, jeśli urodziły mu się trojaczki. Wątpliwości te uzasadniane są także analogią do przepisów regulujących urlop macierzyński. Należy zaznaczyć, że wymiar urlopu macierzyńskiego uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Jednakże taka rozszerzająca interpretacja przepisu ustalającego wymiar urlopu ojcowskiego wydaje się nieuzasadniona. W przypadku urlopu macierzyńskiego ustawodawca wprost przewidział różny wymiar urlopu w razie urodzenia jednego, dwojga i więcej dzieci przy jednym porodzie, natomiast w przypadku urlopu ojcowskiego takiego rozróżnienia nie czyni.

Ponadto w interpretacji regulacji dotyczącej urlopu ojcowskiego pomocna może być utrwalona w doktrynie prawa pracy wykładnia przepisu określającego wymiar zwolnienia pracownika od pracy „na opiekę nad dzieckiem” (art. 188 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link])

Przytoczony przepis stanowi, że pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na dwa dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Przyjmuje się, że wymiar zwolnienia jest zawsze stały i nie zależy od liczby dzieci wychowywanych przez pracownika.

Stanowisko w sprawie ustalania wymiaru urlopu ojcowskiego zajął Departament Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Zgodnie z tym stanowiskiem przepisy dotyczące urlopu ojcowskiego nie uzależniają wymiaru tego urlopu od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie, tak jak ma to miejsce w przepisach dotyczących wymiaru urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego) oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego), zatem wymiar urlopu ojcowskiego w przypadku porodu mnogiego jest taki sam jak w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie.

Podobnie wypowiedział się Główny Inspektorat Pracy, zgodnie z którego stanowiskiem [b]w latach 2010 i 2011 pracownik ma prawo jedynie do tygodnia urlopu ojcowskiego, niezależnie od tego, czy urodziły mu się bliźnięta czy więcej dzieci[/b].

Zatem pracownik, któremu urodziły się trojaczki, może dostać tylko tydzień urlopu ojcowskiego.

[i]Autor jest aplikantem radcowskim w kancelarii Schönherr Pietrzak Siekierzyński Bogen sp.k.[/i]