Netbook to urządzenie małe, lekkie i poręczne. Może długo pracować na bateriach. Jest energooszczędny i tani.

Jak sugeruje nazwa, służy głównie do łączności z Internetem: przeglądania stron, obsługi poczty elektronicznej, korzystania z komunikatorów. Można go mieć w standardowej wersji już za 1000 złotych. Większość modeli mieści się w przedziale cenowym od 1000 do 1500 zł.

Nic dziwnego, że urządzenia te stały się popularne i stanowią obecnie 10 – 14 proc. sprzedaży wszystkich komputerów mobilnych. Ich ekrany mają rozmiary od 8,9 do 10,2 cala. Całe urządzenie waży ok. 1 kg. Baterie litowo-jonowe lub litowo-polimerowe umożliwiają pracę przez co najmniej pięć godzin.

[srodtytul]Niezastąpiony w podróży służbowej[/srodtytul]

Netbook może być z powodzeniem wykorzystywany przez firmy. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to komputer wydajny. Najlepiej nadaje się do tego, do czego został stworzony: przeglądania stron WWW, obsługi poczty czy edytora tekstu. Dłuższa praca na nim przy biurku nie jest wygodna. I nie chodzi tylko o wydajność, ale też o mały ekran oraz klawiaturę.

Z badań przeprowadzonych przez IDC wynika, że ponad 60 proc. ankietowanych nie wyobraża sobie pracy przy net-booku jako jedynym komputerze do dyspozycji. Natomiast jest on niezastąpiony w podróży służbowej. I dobrze się sprawdza w roli narzędzia dla pracowników spędzających dużo czasu poza biurem.

[srodtytul]Standardowa konfiguracja[/srodtytul]

Netbook, ze względu na dużo skromniejsze parametry, nie zastąpi laptopa. Ma mniej pamięci, wolniejszy procesor. Brakuje mu napędu optycznego. Można oczywiście podłączyć poprzez port USB zewnętrzny napęd DVD, ale jego zakup to dodatkowy koszt (około 200 zł).

[wyimek][b]1 tys. zł[/b] kosztuje netbook w standardowej wersji[/wyimek]

Podstawą większości modeli jest procesor Intel Atom (specjalnie tak zaprojektowany, aby zużywał mniej energii). Ilość pamięci RAM jest nieduża, rzadko przekracza 1 GB. Ostatnio zaczynają się pojawiać netbooki wyposażone w 2 GB RAM, ale to jeszcze rzadkość.

– Dziś standardowa konfiguracja netbooka to: procesor Atom N270 lub N450; ekran LCD 10,1 cala; pamięć RAM 1 GB; dysk twardy 160 – 250 GB; system Windows XP Home lub 7 Starter – mówi Piotr Głowiak z firmy Komputronik.

Cechą charakterystyczną netbooków jest mała przekątna ekranu. Najczęściej jest to od 8,9 do 10,2 cala. Im ekran większy, tym praca oczywiście wygodniejsza.

[srodtytul]Mogą być problemy z bezpieczeństwem[/srodtytul]

Netbooki są oferowane zarówno z klasycznymi dyskami twardymi HDD, jak i z dyskami SSD opartymi na pamięciach flash. HDD mają dużą pojemność, ale też większe zapotrzebowanie na energię. Natomiast dyski SSD pobierają mniej energii, dzięki czemu praca na baterii jest dłuższa. Ich zaletą jest też to, że pracują cicho. Do wad można z kolei zaliczyć małą pojemność.

[b]SPRAWDŹ CO MOŻESZ KUPIĆ - [link=http://www.rp.pl/galeria/6,1,468952.html]DOSTĘPNE MODELE[/link][/b]

Najczęściej oferowanym systemem operacyjnym jest Microsoft Windows. Wersje z tym systemem są droższe, ale wybiera je ok. 95 proc. kupujących. Zdarza się instalowanie Linuksów oraz systemu Google o nazwie Android.

Dla firm, w których bardzo istotna jest kwestia bezpieczeństwa, przechowywanie danych na netbookach może być problematyczne. Według Roba Enderle z firmy analitycznej Enderle Group, brak rozwiązań uwierzytelniających i kontrolujących dostęp do urządzenia, znanych z laptopów klasy korporacyjnej (Trusted Platform Module, biometria), to istotna wada netbooków.

[srodtytul]Mieści się w damskiej torebce[/srodtytul]

Parametry techniczne sprawiają, że netbook nie nadaje się do wszystkich zastosowań w firmie. Raczej nie sprawdzi się jako główny komputer. Za to będzie przydatnym wyposażeniem dodatkowym.

– Netbook z natury nie jest urządzeniem skierowanym do biznesu. Specyficzne oprogramowanie, procesory i inne komponenty sprawiają, że bardziej nadaje się do zastosowań konsumenckich. Oczywiście, jeżeli urządzenie jest używane tylko do odbierania poczty i przeglądania Internetu, nie ma problemu – mówi Tomasz Byskosz z Lenovo Poland.

Netbook jest niezastąpiony dla mobilnych pracowników, którzy nie muszą pracować w terenie z zaawansowanymi aplikacjami. Mało waży. Mieści się nawet w damskiej torebce. Może pracować na bateriach do ośmiu godzin. Czas pracy, zależnie od modelu, bywa jeszcze dłuższy. Na przykład model Samsung N210 na baterii może działać nieprzerwanie aż 12 godzin.

Wbudowany system HyperSpace InstantOn pozwala korzystać z podstawowych funkcji komputera bez konieczności uruchamiania głównego systemu operacyjnego. Wystarczy włączyć komputer i po kilku sekundach można przeglądać strony WWW.

[srodtytul]Jak inteligentne telefony[/srodtytul]

Niektórzy przedstawiciele producentów zwracają uwagę, że netbooki już teraz upodabniają się do inteligentnych telefonów komórkowych – smartphonów. Część z nich ma nawet ekrany dotykowe. Są jednak większe od komórek, a więc sporo wygodniejsze w obsłudze.

Według firmy badawczej Freescale w 2010 roku sprzedaż notebooków, netbooków oraz smartbooków wyniesie łącznie 165 mln sztuk, przy czym notebooki będą stanowiły 79,4 proc., netbooki 17 proc. a smartbooki 3,6 proc. Popyt na netbooki będzie się szybko zwiększał. Według prognoz analityków, już w końcu bieżącego roku udział tych urządzeń w rynku komputerów przenośnych osiągnie poziom 20 – 25 proc.

[ramka] [b]Komentuje Łukasz Bieniek z Samsung Electronics Polska:[/b]

Netbooki – dzięki niewielkim rozmiarom oraz bardzo atrakcyjnej cenie – cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów biznesowych. Ich głównym atutem jest duża swoboda i mobilność, jaką dają użytkownikom.

Odpowiedź na pytanie, czy kupić dla pracownika notebook czy też netbook, zależy od specyfiki działalności oraz stopnia mobilności potencjalnego użytkownika. Jeśli wykonuje on pracę w ciągłym ruchu, w miejscach, w których nie ma dostępu do zasilania sieciowego, to bardziej odpowiedni będzie netbook.

Jeśli zaś jest to praca bardziej stacjonarna, wymagająca jedynie podróżowania z miejsca na miejsce, lepszy będzie notebook. Wszystko jednak zależy od indywidualnych preferencji.

Zasadnicze kryteria, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze przenośnego komputera, to czas pracy na baterii, waga oraz wymiary. Komputer do pracy w terenie powinien działać przez cały dzień. Musi być przy tym możliwie lekki i łatwy do noszenia.

Netbook, jak sama nazwa wskazuje, to komputer przeznaczony głównie do korzystania z Internetu. Niewielkie rozmiary i długi czas pracy na baterii przydają się w terenie, ale jednocześnie wymuszają pewne ograniczenia konstrukcyjne. Z tego powodu netbooki nie nadają się do niektórych zastosowań. Ani architekt, ani grafik nie wybierze netbooka, bo im potrzebny jest ekran o wysokiej rozdzielczości oraz spora moc obliczeniowa.

Z kolei przedstawiciel handlowy bardziej ucieszy się z netbooka, bo potrzebny jest mu głównie dostęp do poczty elektronicznej oraz bazy klientów.

Typowy netbook ma 10-calowy ekran o rozdzielczości 1024 x 600 pixeli, procesor Intel Atom taktowany zegarem o częstotliwości 1,66 MHz, 1 GB pamięci RAM oraz dysk twardy o pojemności 160 GB.

Praktycznie każdy netbook wyposażony jest również w moduł Bluetooth, moduł Wi-Fi, trzy porty USB 2.0, wyjście VGA oraz wyjście i wejście audio. Normą jest także wbudowany mikrofon oraz kamera do wideorozmów. Najnowsze urządzenia mają standardowo preinstalowany system operacyjny Microsoft Windows 7 Starter.[/ramka]

[ramka][b]Jaki wybrać[/b]

Jeżeli planujemy przez większość czasu wykorzystywać urządzenie w terenie, musimy pomyśleć o pojemnym akumulatorze.

Nie warto stawiać na minimalne rozwiązania. Lepiej wybrać model z 10-calowym ekranem.

Jeśli zdecydujemy się na standardowy dysk twardy, jego pojemność powinna oscylować w okolicach 120 GB.

Bardzo ważne jest, abyśmy podczas zakupów przyjrzeli się bliżej klawiaturze i poświęcili chwilę na jej przetestowanie (działanie i układ plus położenie touchpada). Trzeba pamiętać, że im więcej portów, tym lepiej.

[i]Źródło: PC World[/i][/ramka]

[ramka][b]Opinie użytkowników [/b]

Jakie cechy netbooka są dla ciebie najważniejsze (w proc.)

- długość pracy na baterii 33,3

- wydajność procesora i układu graficznego 26,0

- niewielkie rozmiary i waga 16,0

- cena 8,7

- wielkość i rozdzielczość ekranu 6,7

- jakość wykonania 6,0

- wygodna klawiatura 2,7

- inne 0,7

[i]Źródło: IDG[/i][/ramka]