Prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje osobom, które mają prawo do urlopu macierzyńskiego, a zatem z tytułu urodzenia dziecka.

Wymiar tego urlopu w przypadku przyjścia na świat jednego dziecka przy jednym porodzie w tym i kolejnym roku kalendarzowym wynosi maksymalnie dwa tygodnie. Z czasem wydłuży się do sześciu tygodni. A w przypadku porodu mnogiego – do ośmiu.

Za każdym razem dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Oznacza to, że jeśli pracownica uprawniona do dwóch tygodni urlopu dodatkowego zechce z niego skorzystać, ma prawo albo do tygodnia, albo do dwóch tygodni wolnego. Nie może skorzystać np. tylko z trzech albo dziesięciu dni urlopu.

Aby kobieta mogła skorzystać z uprawnienia do dodatkowego urlopu, musi o niego wystąpić. Przy czym art. 182[sup]1[/sup] § 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521] kodeksu pracy[/link] wymaga, aby taka prośba miała formę pisemną. Przepis ten wyznacza także termin na złożenie podania. Jest to co najmniej tydzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Natomiast szef nie może odrzucić prośby pracownicy.

Choć za czas dodatkowego urlopu przysługuje wynagrodzenie, to pracownica ma też możliwość powrotu do pracy. [b]Dopuszczalne jest bowiem łączenie korzystania z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu. [/b]

[b]Jednak wymiar czasu pracy nie może wynosić więcej niż pół etatu.[/b] Wtedy dodatkowy urlop macierzyński udzielany jest na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy. Podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek pracownicy, w którym wskazuje ona wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pracownicy przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Urlop ten kończy się z początkiem maja 2010 r.

Kobieta planuje skorzystać z dwóch tygodni dodatkowego urlopu, ale jednocześnie wrócić do aktywności zawodowej. Jest zatrudniona na cały etat.

Złożyła wniosek o udzielenie dodatkowego wolnego i chęć powrotu do pracy w wymiarze jednej czwartej etatu. Jej prośba musi zostać pozytywnie rozpatrzona przez szefa.[/ramka]