[b]Odpowiada Ewelina Sokołowska z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło & Topolewski:[/b]

Przepis art. 174 § 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link] zawiera warunki, które muszą być spełnione, aby pracodawca mógł odwołać pracownika z urlopu bezpłatnego.

Po pierwsze urlop bezpłatny powinien trwać dłużej niż trzy miesiące. Po drugie do decyzji pracodawcy o udzieleniu pracownikowi urlopu bezpłatnego powinna być dodana klauzula dopuszczająca możliwość odwołania go z tego urlopu.

Powinna być ona uzgodniona przez obie strony stosunku pracy, albowiem niewyrażenie na nią zgody przez pracownika może powstrzymać pracodawcę od udzielenia mu urlopu bezpłatnego. Wreszcie, odwołanie pracownika może nastąpić wyłącznie z ważnych przyczyn.

Wskazane warunki muszą wystąpić łącznie, a brak któregokolwiek z nich skutkuje tym, iż odwołanie pracownika z urlopu nie będzie dopuszczalne. Gdyby pracodawca odwołał pracownika z urlopu bezpłatnego pomimo braku klauzuli, o której była mowa wyżej, odwołanie takie będzie skuteczne, jeżeli podwładny wyrazi na to zgodę.

Jeżeli urlop bezpłatny jest udzielony pracownikowi na okres trzech miesięcy lub krótszy, odwołanie z takiego urlopu nie jest możliwe.

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu bezpłatnego tylko w razie zaistnienia ważnych przyczyn, jednakże przepisy nie określają, na czym mają one polegać.

Wydaje się, że powinny to być ważne okoliczności wymagające obecności pracownika w zakładzie pracy, których strony nie mogły przewidzieć w chwili rozpoczęcia urlopu. Strony mogą się też umówić, jakie przyczyny będą stanowić podstawę odwołania.Pracownik ma obowiązek wrócić do pracy w razie odwołania go z urlopu bezpłatnego przez pracodawcę.

W przypadku odmowy, zachowanie pracownika będzie naruszeniem obowiązków pracowniczych. Podwładny może usprawiedliwić odmowę powrotu z urlopu bezpłatnego okolicznościami, które uniemożliwiają jego powrót, wówczas zachowanie pracownika nie może być zakwalifikowane jako naruszające jego obowiązki.