Zgodnie z art. 186[sup]4[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=926A0471A1DE401A8B15E53388E48C5B?id=76037]kodeksu pracy[/link] po zakończeniu urlopu wychowawczego pracodawca w pierwszej kolejności ma obowiązek dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku. Dopiero gdy nie ma takiej możliwości, zobowiązany jest kierować go do pracy na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym pracownika.

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego (por. [b]wyrok z 1 października 1984 r., I PRN 129/84[/b]) zatrudnienie pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego na innym stanowisku niż zajmowane przed urlopem, jednakże równorzędnym lub odpowiadającym kwalifikacjom, za wynagrodzeniem nie niższym od pobieranego przed tym urlopem nie wymaga wypowiedzenia mu przez pracodawcę dotychczasowych warunków pracy.

Równorzędnym jest przede wszystkim stanowisko, które gwarantuje pracownikowi wynagrodzenie na dotychczasowym poziomie i zapewnia dotychczasową pozycję zawodową (por. [b]uchwała SN z 27 września 1979 r., I PZP 37/79[/b]). Wydaje się, że pod uwagę należy również wziąć możliwości awansowania, jakie daje zamienne stanowisko w porównaniu z poprzednim.

W przypadku gdy pracodawca nie ma możliwości zatrudnienia podwładnego na stanowisku dotychczasowym, równorzędnym lub innym odpowiadającym kwalifikacjom pracownika, uprawniony jest do wypowiedzenia mu umowy o pracę na zasadach ogólnych. Wówczas brak możliwości zatrudnienia będzie stanowił wystarczającą przyczynę uzasadniającą zwolnienie podwładnego (por. [b]wyrok SN z 3 listopada 1994 r., I PRN 77/94[/b]).

W takim przypadku może to być zwolnienie z przyczyny niedotyczącej pracownika i tam, gdzie zastosowanie będzie miała [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169524]ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.)[/link], pracownik może być uprawniony do otrzymania odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn, które go nie dotyczą.

[ramka][b]Uwaga [/b]

W przypadku gdy pracodawca odmawia wypełnienia obowiązku dopuszczenia do pracy na kodeksowych warunkach, pracownikowi przysługuje roszczenie o dopuszczenie do pracy, którego może dochodzić przed sądem. [/ramka]

[i]Autorka jest aplikantem radcowskim, konsultantem w Deloitte Legal, Pasternak i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza sp.k.[/i]