Grafik sporządzony zgodnie z nowymi przepisami powinien przewidywać w każdym 24-godzinnym odcinku czasowym liczonym od chwili rozpoczęcia pracy 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.
Nadal jednak obowiązują przepisy o prawnej możliwości naruszania prawa do takiego odpoczynku. Odpoczynku 11-godzinnego nie musimy zapewniać pracownikom zarządzającym w imieniu pracodawcy zakładem oraz w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
Zezwala na to art. 132 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=869D1A88A476428AD9DC6056E96F93EF?id=76037]k.p.[/link] W takiej sytuacji naruszenie prawa do odpoczynku jest dopuszczalne. W innych przypadkach naruszenie go inspektor pracy może uznać za wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone karą grzywny.
Do pracy w godzinach nadliczbowych dojdzie, gdy przekroczona zostanie dobowa norma czasu pracy. Jeżeli np. wykonującemu zajęcia od 8.00 do 16.00 we wtorek polecono usunięcie awarii, co trwało od 23.00 do 3.00, naruszenie prawa do odpoczynku jest w tym wypadku usprawiedliwione. Należy mu się równoważny okres odpoczynku, a praca taka jest tą w godzinach nadliczbowych z powodu przekroczenia dobowej ośmiogodzinnej normy czasu pracy.