Ci bowiem pracownicy, którzy mają orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, mają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego.
Ile go przysługuje? Odpowiedzi nie znajdziemy w kodeksie pracy. Mówi bowiem o tym art. 19 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DDD4C64BF348E8C5E7020F4C48A8F9DA?id=257066]ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.)[/link].
[srodtytul]Jeszcze dziesięć dni...[/srodtytul]
Zgodnie z tym przepisem osobom niepełnosprawnym przysługuje dodatkowe dziesięć dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Jeśli zatem zgodnie z kodeksem pracy pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego, to w sytuacji, gdy jest on osobą niepełnosprawną, która ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności, może ona łącznie z urlopem dodatkowym, skorzystać z aż 36 dni wolnego.
Przy czym[b] prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba taka nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności. [/b]Jeśli zatem orzeczenie o stopniu niepełnosprawności uprawniającym do dodatkowego urlopu zapadło 31 grudnia 2008 r., to urlop w zwiększonym wymiarze pracownik dostanie nie w roku 2009, ale dopiero w 2010.
Trzeba jeszcze wiedzieć, że dodatkowy urlop nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów. Taki dłuższy urlop mają niektóre grupy zawodowe. Jakie? Na przykład nauczyciele. Tu jednak uwaga! Jeżeli wymiar urlopu dodatkowego przysługującego na podstawie odrębnych przepisów jest niższy niż dziesięć dni roboczych, zamiast tego urlopu przysługuje urlop dodatkowy wynikający z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Oznacza to zatem, że osoba niepełnosprawna nie może dostać mniej dodatkowego urlopu niż dziesięć dni.
[srodtytul]... i turnus rehabilitacyjny...[/srodtytul]
Pracodawcy zatrudniający osoby z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie powinni zapominać, że tacy pracownicy mają też prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w określonych przez przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przypadkach. Jakich? Tych wymienionych w jej art. 20. Będzie to nieobecność spowodowana uczestniczeniem w turnusie rehabilitacyjnym. Przy czym co do zasady taka nieobecność może mieć miejsce raz do roku i może trwać maksymalnie 21 dni roboczych. Ponadto zwolnienie przysługuje pracownikowi na wykonanie badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.
Z kolei wynagrodzenie za czas zwolnień od pracy oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy. Przepisy przewidują jeszcze jedno ograniczenie związane z takimi odpłatnymi zwolnieniami i urlopem dodatkowym. Chodzi bowiem o to, że łączny wymiar urlopu dodatkowego określonego w art. 19 ust. 1 ustawy i zwolnienia od pracy, o którym mowa w art. 20 ust. 1 pkt 1 ustawy, nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym. Jeśli zatem pracownik skorzysta z dodatkowych dziesięciu dni urlopu wypoczynkowego, to wolno mu skorzystać ze zwolnienia na turnus rehabilitacyjny w wymiarze do 11 dni roboczych.
[srodtytul]... oraz kwadrans pauzy[/srodtytul]
Osoba niepełnosprawna ma też prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas takiej pauzy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy. Nie narusza to przepisu art. 134 kodeksu pracy przewidującego 15-minutową przerwę dla osób pracujących co najmniej 6 godzin na dobę.
[ramka][b]Uwaga [/b]
Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. [/ramka]