[b]Nie.[/b] Wolne na poszukiwanie pracy przysługuje jedynie tym pracownikom, którym to pracodawcy złożyli oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę.

Kwestie te reguluje kodeks pracy w art. 37. Zgodnie z tym przepisem zwolnienie przysługuje w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia angażu.

Wymiar zwolnienia uzależniony jest od tego, jak długie wypowiedzenie mu przysługuje. [b]Na dwa dni może liczyć ten, komu przysługuje dwutygodniowe i jednomiesięczne wypowiedzenie[/b]. W praktyce będą to zatem osoby, które pracowały na trzymiesięczne umowy na okres próbny oraz te zatrudnione co prawda na czas nieokreślony, ale mające zakładowy staż pracy krótszy niż sześć miesięcy lub wynoszący co prawda co najmniej pół roku, ale nieprzekraczający trzech lat. Dotyczy to także zatrudnionych na czas określony przekraczający sześć miesięcy, których angaże przewidywały możliwość wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem.

[b]Trzy dni wolnego mogą dostać osoby mające trzymiesięczne wypowiedzenie, zatem te, które mając umowy bezterminowe, w zakładzie pracowały co najmniej trzy lata[/b].

Zwiększony wymiar zwolnienia obejmie przy tym także tych, którym pracodawca skrócił okres wypowiedzenia na podstawie art. 36[sup]1[/sup] § 1 k.p.

[b]Wolne na poszukiwanie pracy jest odpłatne.[/b] Szef udziela go na wniosek uprawnionego pracownika. Takim jednak nie będzie podwładny zatrudniony u czytelnika. Ta osoba o odejściu z pracy zadecydowała bowiem sama.

[i]Podstawa prawna:

– art. 37 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=87020108AF10A4F2C1D6D35E3C36779E?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]