Gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność (w tym gospodarczą) zatrudni na podstawie umowy o pracę małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma, osoby przysposabiające, to podlegają oni ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu jako osoby współpracujące. Warunek: muszą pozostawać we wspólnym gospodarstwie z prowadzącym działalność gospodarczą.

Skoro przyszła żona czytelnika jest zatrudniona na umowę o pracę w gospodarstwie rolnym, a czytelnik podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników i nie prowadzi działalności gospodarczej, to po zawarciu związku małżeńskiego jego żona nie będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu jako osoba współpracująca, ale nadal jako pracownik.

Ubezpieczeniu społecznemu rolników jako domownik podlega osoba bliska rolnikowi, która:

- ukończyła 16 lat,

- pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,

- stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Z uwagi na zawartą umowę o pracę przyszła żona czytelnika nie będzie mogła skorzystać z ubezpieczenia społecznego rolników jako domownik. W konsekwencji też po zawarciu małżeństwa jej tytuł do ubezpieczeń (umowa o pracę) się nie zmieni.