Lekarz z innego państwa UE, a nawet z Chin, Turcji czy innych dalekich krajów, może wystawić zaświadczenie o niezdolności do pracy z powodu choroby, dzięki któremu po powrocie do kraju pracodawca odda przechorowaną część urlopu. Trzeba jednak wiedzieć, że dokument ten musi spełniać wymagane przez nasze przepisy standardy.
[srodtytul]Zagraniczne zwolnienie[/srodtytul]
Prawo pracy określa, kiedy zagraniczne zwolnienie potwierdzające niezdolność do pracy powstałą w czasie urlopu może być podstawą wypłaty zasiłku. Obowiązuje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1BBA7738E1E2B34B46D1CEF4177628CB?id=79145]rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 z późn. zm.)[/link]. Zgodnie z nim dowodem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy orzeczonej za granicą jest przetłumaczone na język polski zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza. Zaświadczenie takie musi być wystawione na blankiecie z nadrukiem określającym nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza i być opatrzone datą wystawienia i podpisem. Ponadto w jego treści musi być wyraźnie określona data początku i końca orzeczonej niezdolności do pracy.
Na szczęście nie każde zagraniczne zwolnienie trzeba tłumaczyć. Nie ma obowiązku tłumaczenia na język polski zaświadczeń wystawionych na terytorium państw członkowskich UE, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, a także krajów będących stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i Szwajcarii. Podczas egzotycznych wyjazdów zaświadczenie o niezdolności do pracy musi być tłumaczone.
[srodtytul]Jaki tłumacz [/srodtytul]
– Przepisy nie wymagają wprost, by przekładu treści zaświadczenia dokonał tłumacz przysięgły. Pracodawca ma jednak prawo oczekiwać tego, gdy dokument został wystawiony w języku egzotycznym. Chodzi przecież o wypłacenie pieniędzy i pracodawca chce mieć pewność, że świadczenia wypłacił w pełnej należnej wysokości i że faktycznie była ku temu podstawa. Pracodawca może odstąpić od wymogu dostarczenia tłumaczenia przez tłumacza przysięgłego z popularnych języków, jak angielski czy francuski, jednak może się tego domagać.
– W takich sprawach warto się kierować zdrowym rozsądkiem – mówi Krystyna Tymorek, radca prawny z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Pracownik więc, aby nie było żadnych wątpliwości, powinien dostarczyć pracodawcy tłumaczenie zagranicznego L-4 przez tłumacza przysięgłego. To niestety kosztuje, a o cenie decyduje rynek. W większości biur zajmujących się tłumaczeniami cena takiej usługi zależy od popularności języka i liczby tłumaczy na rynku.
– Strona tłumaczenia przysięgłego nie jest jednolita. Najdroższe są te z języków egzotycznych, np. chińskiego czy arabskiego. Tu cena za jedną stronę przekładu może wynieść między 100 a 200 zł. Za przetłumaczenie zaświadczenia z tureckiego trzeba zapłacić 68 zł plus VAT. Najtańsze są przekłady z angielskiego, niemieckiego czy rosyjskiego – mówi Anna Majka z biura Pyrus Translation.
[ramka][b]Komentuje Anna Pabisiak, radca prawny, kancelaria Primum Legis[/b]
Przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C1950E5CADA9674C8B5F3F8C165B6EC9?id=76037]kodeksu pracy[/link] nie różnicują obowiązków pracownika, który zachorował podczas urlopu spędzanego w kraju i za granicą. W razie zachorowania należy pamiętać o tym, że zgodnie z art. 62 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AD2D68BBDCB4ECE083F0C5F09A9CCA15?id=176768]ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa[/link] chory pracownik powinien dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie w ciągu siedmiu dni od daty jego otrzymania. W przypadku nieterminowego przekazania zwolnienia, począwszy od ósmego dnia niezdolności do pracy, przysługujący zasiłek jest obniżany o 25 proc. Pracodawca nie musi udzielić urlopu bezpośrednio po zakończeniu choroby.[/ramka]
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora
[mail=t.zalewski@rp.pl]t.zalewski@rp.pl[/mail][/i]