[b]Chciałbym powierzyć pracownikowi, który jest zatrudniony u mnie w charakterze kierowcy, dodatkową pracę na sezon letni. Ma dbać o obejście obiektu wypoczynkowego w okresie lata (sprzątanie, podlewanie i koszenie trawników). Pracownik czynności te ma wykonywać w dowolnym dla siebie czasie. Czy mogę zawrzeć z nim umowę-zlecenie na sezon?[/b]
[b]Tak. [/b]Pod warunkiem jednak, że sposób świadczenia pracy na tej podstawie nie wyczerpuje znamion stosunku pracy. Pracodawca, decydując się na wybór zatrudnienia pracowników sezonowych, powinien o tym pamiętać. Jeżeli bowiem powierzona praca będzie wykonywana pod kierownictwem i na rzecz pracodawcy oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, to niezależnie od tego, jak zostanie nazwana zawarta między stronami umowa, będzie to wykonywanie pracy w ramach stosunku pracy.
Warto pamiętać, że zastępowanie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków zatrudnienia pracowniczego jest niedopuszczalne. We wskazanej w pytaniu sytuacji nie ma przeszkód, aby pracodawca zawarł z pracownikiem umowę-zlecenie na sezon, pod warunkiem jednak, że nie będzie ona miała cech typowych dla pracowniczego zatrudnienia.
Oznacza to więc, że pracownik rzeczywiście sam ma decydować o sposobie i czasie ich wykonywania, nie podlegając w tym zakresie kierownictwu ze strony pracodawcy. W takim przypadku nie ma przeciwwskazań do podjęcia przez pracownika dodatkowego zlecenia od pracodawcy, jeżeli ponadto obejmuje ono rodzajowo inną pracę niż ta określona w umowie o pracę.
[i]Podstawa prawna:
– art. 22 § 11 i 12 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=437CC85AE994A944921B82B0C98DADEC?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link].[/i]