[b]Pracownica jest zatrudniona na ćwierć etatu. Przychodzi do firmy codziennie (od poniedziałku do piątku), ale pracuje po dwie godziny. Ostatnio wystąpiła z wnioskiem o siedem dni roboczych urlopu. Zgodnie z kodeksem pracy przysługuje jej 26 dni wolnego. Jak w takim wypadku policzyć urlop? Ile godzin pracy przypada na jeden dzień wolnego?[/b]

Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy czym przy udzielaniu urlopu jeden dzień urlopu odpowiada ośmiu godzinom pracy.

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

W przypadku, o który pyta czytelnik, urlop pracownicy ma wynosić siedem dni (1/4 x 26 = 6,5, co po zaokrągleniu daje 7 dni). A to stanowi 56 godzin urlopu (7 dni x 8 godzin = 56 godzin). Rozkład czasu pracy tej pracownicy jest taki, że każdy dzień urlopu spowoduje odpisanie z puli urlopowej dwóch godzin urlopu.

Zatem wykorzystanie całego przysługującego jej urlopu oznaczać będzie 28 dni nieobecności w pracy (56 godzin: 2 godz. dziennie = 28 dni).

[i][b]Podstawa prawna:[/b]

– art. 154 – 154[sup]2[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2CA64854460D2FAECBB7BCA31613F3C5?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]