[b]Nie.[/b] Wygaśnięcie stosunku pracy oznacza ustanie stosunku na skutek zdarzenia, z którym przepisy prawa pracy łączą taki właśnie skutek (bez potrzeby dodatkowego składania oświadczeń woli przez strony stosunku pracy). Datą wygaśnięcia stosunku jest dzień, w którym pracownik zaprzestał wykonywania pracy.
Stosunek pracy może przykładowo wygasnąć z powodu śmierci pracownika czy pracodawcy. Przyczyną powodującą wygaśnięcie jest przekraczająca trzy miesiące nieobecność pracownika w pracy spowodowana tymczasowym aresztowaniem, chyba że pracodawca wcześniej rozwiąże umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Innym powodem jest niezgłoszenie przez pracownika, który pozostaje w związku z wyborem na określoną funkcję na urlopie bezpłatnym, powrotu do pracy w ciągu siedmiu dni od rozwiązania stosunku pracy z wyboru, chyba że niedotrzymanie tego warunku nastąpiło z przyczyn niezależnych od podwładnego.
Skutki wygaśnięcia stosunku pracy są różne. Na przykład pracodawca ma obowiązek skreślić pracownika z ewidencji. Śmierć pracownika powoduje, że prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą na małżonka i inne osoby (np. dzieci czy rodziców), a w razie ich braku wchodzą do masy spadkowej.
Pracownikowi, którego umowa o pracę wygasła z powodu śmierci pracodawcy, przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a w przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za dwa tygodnie.
W przypadku wygaśnięcia umowy o pracę w związku z tymczasowym aresztowaniem co do zasady (art. 48 k.p.) pracodawca powinien ponownie zatrudnić pracownika, jeżeli postępowanie karne zostało umorzone lub gdy zapadł wyrok uniewinniający, a pracownik zgłosił swój powrót do pracy w ciągu siedmiu dni od uprawomocnienia się orzeczenia. Nie dotyczy to jednak przypadku, gdy postępowanie karne umorzono z powodu przedawnienia albo amnestii, a także w razie warunkowego umorzenia postępowania.Jeśli to pracodawca umiera, umowy wygasają, jeżeli nie nastąpi przejęcie pracownika przez nowego pracodawcę.
[i]Podstawa prawna:
– art. 63 – 67 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=68700A36645C334769992741A8E29046?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]