Tam, gdzie obowiązuje miesięczne ustalanie grafików, wolne za święto musi przypaść w sierpniu. Może to być dowolny dzień tygodnia, np. piątek 14 sierpnia. Natomiast przy dłuższym okresie rozliczeniowym taki dzień dajemy właśnie w tym okresie.
Dodatkowe wolne za święto Wniebowzięcia, przypadające w tym roku w sobotę, stosują te firmy, w których ten dzień jest wolny od zajęć z racji pięciodniowego tygodnia pracy. Ale tam, gdzie wolny jest np. poniedziałek, już takiej konieczności nie ma, bo święto i wolne z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy się nie kumulują. Chodzi o to, aby pracodawca przestrzegał art. 130 § 2 k.p. Zgodnie z nim każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. W tym roku będzie tak jeszcze z 26 grudnia, czyli drugim dniem świąt Bożego Narodzenia, które też wypada w sobotę.
W związku z sierpniowym świętem zatrudniający zmniejszają też wymiar pracy o osiem godzin (art. 130 § 1 k.p.). W tym miesiącu podwładni będą mieli zatem do przepracowania 160 godzin.