Wówczas przede wszystkim zatrudnia się młodzież poszukującą źródeł finansowania wakacji. O czym trzeba pamiętać, przyjmując młodego pracownika?
Art. 65 konstytucji zakazuje stałego zatrudniania osób poniżej 16. roku życia. Natomiast pracownik młodociany to taki, który nie ukończył lat 18, ale ma już ukończone co najmniej 16 lat. Co do zasady określonej przez art. 191 § 1 k.p. dopuszczalne jest zatrudnianie tylko tych młodocianych, którzy:
- ukończyli już co najmniej gimnazjum,
- przedstawią pracodawcy świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.
Zatrudnianie młodocianych odbywa się przede wszystkim w celu tzw. przygotowania zawodowego. Nie jest jednak wykluczone zatrudnianie młodocianych z innych powodów. Mianowicie młodociani mogą być także zatrudniani na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu tzw. lekkich prac. Takiego rodzaju praca nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także w żadnym wypadku nie może utrudniać młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego.
Określenie prac, które mogą być kwalifikowane do prac lekkich, nie jest dowolne, a ich wykaz pracodawca może określić dopiero po uzyskaniu wymaganej zgody lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy. Wykaz ten wymaga także zatwierdzenia przez właściwego inspektora pracy.
Wykaz aktualnie zabronionych prac, których pracownicy młodociani nie mogą bezwzględnie wykonywać, zawarty jest w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174977]DzU nr 200, poz. 2047 ze zm.)[/link]. Pracodawca ma obowiązek zapoznać młodocianego z wykazem prac lekkich przed rozpoczęciem przez niego pracy.
Do pracodawcy należy określenie wymiaru i rozkładu czasu pracy młodocianego zatrudnionego przy lekkiej pracy. Wymiar czasu pracy młodocianego nie może być taki sam jak wymiar czasu pracy osoby dorosłej. Ten w okresie wakacji letnich nie może przekraczać siedmiu godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.
Jeżeli młodociany pracownik chce pracować na rzecz więcej niż jednego pracodawcy, to wymiar czasu pracy wskazany wyżej obowiązuje także w tym przypadku. W tym zakresie po stronie pracodawcy należy wskazać jeszcze jeden obowiązek – przed nawiązaniem stosunku pracy pracodawca ma obowiązek uzyskania od młodocianego oświadczenia o zatrudnieniu albo o niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy.
W wypadku, gdy dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca ma obowiązek wprowadzić przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut, wliczaną do czasu pracy.