Niektórzy w ogóle nie muszą dzielić się z fiskusem. Przywilej ten mają właściciele małych gospodarstw agroturystycznych. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT zwolnione z podatku są dochody z wynajmu pokoi gościnnych (jeżeli jest ich maksymalnie pięć) – w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym – osobom przebywającym na wypoczynku. Podobnie jest z dochodami za wyżywienie takich osób.

Na podstawie art. 10 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=404F344C39023235112B3E0C5C969B99?id=77426]ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne[/link] to zwolnienie stosuje się także do osób opłacających ryczałt.

Jak więc widać, aby skorzystać z tej preferencji, trzeba spełnić kilka warunków.

[srodtytul]Tylko na terenach wiejskich... [/srodtytul]

Pensjonat, w którym wynajmujemy pokoje, musi wchodzić w skład gospodarstwa rolnego. Zgodnie z art. 2 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B86391D8277DCC312396D2929896B2B4?id=182467]ustawy o podatku rolnym[/link] jest to obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy.

Kwatery muszą się znajdować na terenach wiejskich. Ze zwolnienia nie skorzystają więc właściciele gospodarstw, które leżą na terenie miasta. Jak stwierdził minister finansów w piśmie z 7 lutego 2006 r. (odpowiedź na zapytanie poselskie), udzielanie preferencji podatkowych podmiotom zajmującym się wynajmowaniem pokoi w miastach przeczyłoby celom wprowadzenia zwolnienia, bowiem działalność taka nie ma charakteru działalności agroturystycznej (jest to działalność zbliżona do usług hotelarskich, a więc typowej działalności gospodarczej).

Minister przypomniał też, jakie obszary można uznać za tereny wiejskie. Są to tereny gmin wiejskich oraz tereny oznaczone jako wiejskie w gminach miejsko-wiejskich.

Jak czytamy natomiast w [b]interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 1 października 2008 r. (ITPB1/415-410/08/WM)[/b], agroturystyka to „prowadzenie działalności turystycznej przez gospodarstwa rolne zapewniające noclegi, często wraz z usługami gastronomicznymi”.

[srodtytul]... a pokoi maksymalnie pięć [/srodtytul]

Zwolnienie przysługuje, jeśli wynajmujemy maksymalnie pięć pokoi (do tej liczby nie wliczamy łazienek i kuchni). Nie ma natomiast znaczenia, ile się znajduje w nich łóżek. Potwierdził to minister finansów w piśmie z 6 marca 2003 r. (odpowiedź na interpelację poselską). Czytamy w nim, że przesłanki do zastosowania zwolnienia nie stanowi „liczba osób przebywających w wynajmowanych pokojach, jedynym kryterium jest bowiem liczba wynajmowanych pokoi”.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pan Kowalski ma gospodarstwo na wsi.

Jego część przerobił na pensjonat. Pomieści się w nim ponad 20 osób, bo każdy pokój ma po cztery łóżka z możliwością dostawki. Ale ponieważ pokoi jest tylko pięć, pan Kowalski nie musi płacić podatku dochodowego.[/ramka]

Nie skorzystamy ze zwolnienia, jeżeli wynajmujemy pokoje w budynkach, które nie wchodzą w skład gospodarstwa rolnego. Opodatkowane więc będą zyski z wynajmu pokoi w leśniczówce. Jak czytamy [b]w interpretacji Urzędu Skarbowego w Szczytnie z 24 kwietnia 2007 r. (US-I/415-7/7/07/21380)[/b]: „budynek mieszkalny, w którym przeznaczył Pan pokój na noclegi dla turystów, nie jest położony w gospodarstwie rolnym, lecz w leśniczówce. Wobec powyższego działalność gospodarcza, którą Pan prowadził, nie podlega zwolnieniu na mocy art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT”.

Zapłacimy podatek także wtedy, gdy mieszkają u nas inne osoby niż turyści, np. pracownicy firmy z tego samego rejonu.

[srodtytul]Rozrywki dla turystów [/srodtytul]

Letnicy korzystają też z innych atrakcji: wypożyczają rowery, biorą udział w kursach, bawią się na kuligach. Zyski z tych rozrywek będą opodatkowane. Zwolnienie obejmuje bowiem tylko dochody z wynajmu oraz wyżywienia. Jak czytamy [b]w interpretacji Urzędu Skarbowego w Kole z 15 lutego 2005 r. (PB/415-3/05)[/b]: „Zwolnieniu przedmiotowemu podlegają jedynie dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku i wyżywienia osób, dla których wynajęto te pokoje. Natomiast towarzyszące im usługi rekreacyjne (przejażdżki, kuligi, ogniska), obsługę gastronomiczną przyjęć, szkoleń, organizowanie przyjęć komunijnych itp. należy zakwalifikować do źródła przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, pomimo że wykonywane są przy wykorzystaniu bazy i urządzeń związanych z gospodarstwem rolnym, którego celem jest produkcja rolna, z jakiej dochody nie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego. Mając na uwadze powyższe, [b]kalkulacja cenowa tzw. usługi agroturystycznej powinna wyraźnie rozdzielać odpłatność za wynajem pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku i za wyżywienie osób, dla których wynajęto te pokoje[/b] (dochód podlegający zwolnieniu od podatku dochodowego) od odpłatności za pozostałe usługi rekreacyjne (dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym)”.

[srodtytul]Kilka wariantów [/srodtytul]

Jak opodatkować dochody z wynajmu (gdy nie przysługuje zwolnienie)? Jeśli są one świadczone w ramach działalności gospodarczej, to mamy kilka możliwości. Możemy wybrać skalę podatkową lub stawkę liniową, przysługuje nam też ryczałt albo karta podatkowa.[b] Podsumowała to Izba Skarbowa w Gdańsku w interpretacji z 19 sierpnia 2005 r. (BI/005-1206/04)[/b], w której czytamy: „Wynajem pokoi gościnnych w domkach letniskowych może być uznany zarówno za działalność gospodarczą, jaki i za tzw. pobieranie pożytków cywilnych z rzeczy, które w świetle przepisów ustawy o PIT stanowią odrębne źródła przychodów. (...) do przychodu uzyskanego z tytułu wynajmu pokoi gościnnych podatnik może zastosować również (oprócz karty podatkowej – przyp. aut.) jedną z niżej wymienionych form opodatkowania:

- na zasadach określonych w ustawie o PIT według progresywnej skali podatkowej określonej w art. 27,

- według 19-proc. stawki liniowej (jeżeli najem jest prowadzony w formie działalności gospodarczej) na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT,

- w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki:

– 17 proc. (jeżeli najem jest prowadzony w formie działalności gospodarczej), lub

– 8,5 proc. (pobieranie pożytków cywilnych z rzeczy) przy spełnieniu warunków określonych w rozdziale 2 ustawy o ryczałcie”.

[srodtytul]Wydatki do kosztów [/srodtytul]

Decydując się na skalę podatkową lub stawkę liniową, możemy odliczać koszty działalności. Nie wolno tego robić przy formach zryczałtowanych. Wyższe koszty działalności to niższy podatek.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pan Kowalski jest właścicielem pensjonatu. Płaci podatek według skali. Przed sezonem sporo zainwestował w wyposażenie – kupił rowery i kajaki dla gości, nową pościel, ręczniki, sztućce, czajniki, środki czystości, nowe meble do pokoi. Wydatki może zaliczyć do kosztów działalności i odliczyć od przychodów.

Dzięki temu zapłaci niższy podatek.[/ramka]

Rozliczając się według skali, wynajmujący zapłaci 18 bądź 32 proc. podatku. Dochody z działalności może też rozliczyć 19-proc. stawką liniową.

[srodtytul]Ryczałt i karta [/srodtytul]

Właściciel pensjonatu, który chce rozliczać działalność ryczałtem, zapłaci 17-proc. podatek. Taką stawką są obciążone usługi hoteli oraz świadczone przez obiekty noclegowe turystyki i inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania. Jeżeli właściciel pensjonatu serwuje swoim gościom posiłki, to od przychodu z tego tytułu płaci 3-proc. podatek (oprócz sprzedaży napojów alkoholowych mocniejszych niż 1,5 proc. – wtedy podatek wynosi 8,5 proc.).

[b]Najprostszą formą rozliczenia jest karta podatkowa. Urząd ustala tu podatek według ustawowych stawek miesięcznych (nie ma znaczenia wysokość przychodu)[/b]. Nie wszyscy jednak z niej skorzystają. Ta forma opodatkowania nie przysługuje, jeżeli wynajmujemy więcej niż 12 pokoi. Ponadto nie możemy zatrudniać więcej niż dwóch pracowników (lub dwóch pełnoletnich członków rodziny, wliczając w to małżonka).

[srodtytul]Zwolnienie albo 7 proc. [/srodtytul]

Czerpiąc zyski z turystów, płacimy też VAT. Ale tylko 7 proc. Wynika to z poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, w której wymienione są usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania. Będąc VAT-owcem, można odliczać podatek z faktur za zakupy, np. wyposażenia pensjonatu.

Przy małych obrotach możemy jednak skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Limit to 50 000 zł rocznie. Gdy zaczynamy wynajmować pokoje w ciągu roku, limit obliczamy proporcjonalnie do okresu prowadzonej sprzedaży. Trzeba jednak pamiętać, że nawet wtedy, gdy przysługuje zwolnienie, musimy prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży.

Fiskus uważa, że usług agroturystycznych nie można uznać za działalność rolniczą zwolnioną z podatku [b](interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 23 lutego 2006 r., III-2/443-4/1475/06/DP). [/b]

[srodtytul]Danina za nieruchomości [/srodtytul]

Wynajmując pokoje, musimy też pamiętać o podatku od nieruchomości. Mniejsze pensjonaty mogą liczyć na niższą stawkę. Zgodnie bowiem z art. 1a ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych za działalność gospodarczą nie uważa się wynajmu turystom pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych znajdujących się na obszarach wiejskich przez osoby ze stałym miejscem pobytu w gminie położonej na tym terenie. Warunkiem jest też, abyśmy mieli maksymalnie pięć pokoi przeznaczonych do wynajęcia. Wtedy płacimy podatek według niższej stawki. Jeśli nie spełniamy tych kryteriów, będziemy odprowadzać większą daninę.

[ramka][b]Odlicz rowery i inwentarz [/b]

Jakie wydatki może odliczyć właściciel pensjonatu? Bardzo różne, byleby były związane z działalnością. Najczęściej będą to:

- opłaty związane z utrzymaniem pensjonatu – prąd, woda, podatek od nieruchomości,

- zakup wyposażenia pokoi (meble, urządzenia sanitarne, sprzęt AGD) oraz pomieszczenia służbowego (komputer, telefon, biurko),

- wydatki związane z bieżącą działalnością – faktury za telefon i dostęp do Internetu,

- amortyzacja majątku firmy – budynku, samochodu,

- nakłady na reklamę, np. ogłoszenia w katalogach, Internecie,

- wydatki na eksploatację służbowego samochodu – benzyna, naprawy,

- wynagrodzenia pracowników.

W kosztach można też rozliczyć inne, mniej typowe inwestycje, np. zakup zwierząt, które są dodatkową atrakcją dla turystów. [/ramka]

masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=p.wojtasik@rp.pl]p.wojtasik@rp.pl[/mail]