Kiedy trzeba ją posiadać? Mówią o tym przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wynika z nich, że uzyskania koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin, wydobywania kopalin ze złóż, bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz składowania odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych. Koncesja potrzebna jest również przy działalności związanej z:
- wytwarzaniem i obrotem materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym;
- wytwarzaniem, przetwarzaniem, magazynowaniem, przesyłaniem, dystrybucją i obrotem paliwami i energią;
- ochroną osób i mienia;
- rozpowszechnianiem programów radiowych i telewizyjnych;
- przewozami lotniczymi.
Szczegółowy zakres i warunki wykonywania działalności gospodarczej podlegającej koncesjonowaniu określają przepisy odrębnych ustaw.
[wyimek]Koncesja udzielana jest na czas oznaczony, nie krótszy niż pięć lat i nie dłuższy niż 50 lat, chyba że przedsiębiorca wnioskuje o udzielenie koncesji na czas krótszy.[/wyimek]
Jeżeli nie wynika z nich inaczej, udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana i cofnięcie koncesji lub ograniczenie jej zakresu należy do ministra właściwego ze względu na przedmiot działalności gospodarczej wymagającej uzyskania koncesji.
[srodtytul]Potrzebny jest wniosek[/srodtytul]
Aby uzyskać koncesję, trzeba przygotować wniosek. To, co przedsiębiorca powinien w nim zamieścić, wymienia art. 49 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z nim wniosek o udzielenie (lub o zmianę) koncesji zawiera:
- firmę przedsiębiorcy, oznaczenie jego siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu oraz adresu głównego miejsca wykonywania działalności gospodarczej;
- numer w rejestrze przedsiębiorców lub w ewidencji oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP);
- określenie rodzaju i zakresu wykonywania działalności gospodarczej, na którą ma być udzielona koncesja.
We wniosku należy podać także informacje oraz dołączyć dokumenty określone w przepisach regulujących działalność gospodarczą wymagającą uzyskania koncesji.
[srodtytul]Zgoda nie zawsze od razu[/srodtytul]
Organ koncesyjny ma pewne uprawnienia, które – jeśli zechce – może zrealizować. I to jeszcze przed udzieleniem koncesji, a w zasadzie wydaniem w tej sprawie decyzji. Organ koncesyjny może:
- wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia w wyznaczonym terminie brakującej dokumentacji poświadczającej, że spełnia on warunki określone w przepisach prawa, wymagane do wykonywania określonej działalności gospodarczej, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia;
- dokonać sprawdzenia faktów podanych we wniosku o udzielenie koncesji w celu stwierdzenia, czy przedsiębiorca spełnia warunki wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją oraz czy daje rękojmię prawidłowego wykonywania działalności objętej koncesją.
Jeżeli liczba przedsiębiorców spełniających warunki do udzielenia koncesji i dających rękojmię prawidłowego wykonywania działalności objętej koncesją jest większa niż liczba koncesji przewidzianych do udzielenia, organ koncesyjny zarządza przetarg, którego przedmiotem jest udzielenie koncesji.
[srodtytul]Bez przetargu może być trudno[/srodtytul]
Organ koncesyjny ogłasza w Dzienniku Urzędowym Monitor Polski konieczność przeprowadzenia przetargu wśród przedsiębiorców. [b]W ogłoszeniu określa również: minimalną opłatę, za którą może być udzielona koncesja[/b] – nie niższą niż opłata skarbowa albo inna opłata o charakterze publicznoprawnym, przewidziana w odrębnych przepisach za udzielenie koncesji; miejsce i termin składania ofert; szczegółowe warunki, jakie powinna spełniać oferta; wysokość, formę i termin wniesienia wadium; termin rozstrzygnięcia przetargu.
Oferta powinna zawierać: firmę przedsiębiorcy, oznaczenie jego siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu oraz adresu głównego miejsca wykonywania działalności gospodarczej, a także deklarowaną wysokość opłaty za udzielenie koncesji.
Warto pamiętać, że złożone oferty nie podlegają wycofaniu.
Organ koncesyjny wybiera oferty w liczbie zgodnej z liczbą koncesji. Gdy kilku przedsiębiorców zadeklarowało opłatę w takiej samej wysokości, wzywa ich do ponownego zadeklarowania wysokości opłaty i wybiera ofertę tego, który zadeklarował wyższą opłatę.
[ramka][b]Kiedy będzie odmowa[/b]
[b]Organ koncesyjny może odmówić udzielenia koncesji lub ograniczyć jej zakres w stosunku do wniosku o udzielenie koncesji albo odmówić zmiany koncesji:[/b]
- gdy przedsiębiorca nie spełnia warunków wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją określonych w ustawie,
- ze względu na zagrożenie obronności i bezpieczeństwa państwa lub obywateli,
- jeżeli w wyniku przeprowadzonego przetargu udzielono koncesji innemu przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom,
- w przypadkach określonych w odrębnych przepisach.
Organ może też wydaną koncesję cofnąć. Stanie się tak, gdy:
- wydano prawomocne orzeczenie zakazujące przedsiębiorcy wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją,
- przedsiębiorca nie podjął w wyznaczonym terminie działalności objętej koncesją, mimo wezwania organu koncesyjnego, lub trwale zaprzestał wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją. [/ramka]