Zasada jednego okienka w założeniu ustawodawcy miała znacznie ułatwić procedurę dokonywania zmian danych przedsiębiorców podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego. Do końca marca 2009 r. przedsiębiorca, który zmienił dane podlegające wpisowi w KRS, samodzielnie powiadamiał pozostałe urzędy o zaistnieniu zmiany, po uprzednim wpisie do KRS. Dzięki temu zaraz po otrzymaniu informacji o wpisie mógł w ciągu jednego dnia dopełnić wszystkich formalności w pozostałych urzędach. Od 31 marca 2009 r. zmiana za pośrednictwem sądu jest obligatoryjną drogą.
Wszystkie wnioski można złożyć w jednym okienku – w ten sposób znacznie uproszczono proces zmian danych podlegających obowiązkowemu wpisowi do KRS. Dzieje się to jednak kosztem wydłużenia czasu, w którym zmiany te są wprowadzane.
[srodtytul]Winne nowe przepisy[/srodtytul]
31 marca 2009 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące rejestracji przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Mają być ułatwieniem dla wszystkich firm. Zredukowano liczbę urzędów, które należy odwiedzić celem pełnej rejestracji spółki lub zgłoszenia zmiany.
Zgodnie z nowelizacją obowiązuje zasada jednego okienka. Oznacza to, że dokonując wpisu lub zmiany, został wprowadzony obowiązek, aby do wniosku do KRS załączyć wszystkie wnioski i zgłoszenia niezbędne do pełnej rejestracji przedsiębiorcy.
Sąd rejestrowy odpowiednie wnioski i zgłoszenia przesyła do wszystkich niezbędnych urzędów w terminie do trzech dni roboczych od dnia wpisu do KRS. Na rejestrację zmian sąd ma 14 dni od daty złożenia wniosku (o ile nie wykryje żadnych braków). Zmiana obowiązuje już od momentu dokonania wpisu w KRS. Organ wydający numer REGON w wydanych komunikatach deklaruje, że zaktualizuje dane nie później niż w ciągu siedmiu dni od daty otrzymania zgłoszenia, następnie przesyła przedsiębiorcy odpowiednie zaświadczenie pocztą.[b] Czas aktualizacji danych w każdym urzędzie skarbowym wyznacza osobny regulamin, np. Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer ma 30 dni na dokonanie zmiany danych spółki. [/b]Przedstawiciele ZUS informują, że zmian dokonują niezwłocznie po otrzymaniu dokumentów z sądu.
[srodtytul]Wnioski i formularze składamy w sądzie[/srodtytul]
Zmianę informacji w rejestrze przedsiębiorców należy zgłosić na formularzu, który odpowiada formie prawnej podmiotu, np. dla spółki akcyjnej jest to formularz Z-3. Składając wniosek, należy uiścić opłatę sądową, a jeżeli wpis podlega ogłoszeniu – również opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Dodatkowo do wniosku sądowego należy załączyć również wypełniony formularz RG-1, dotyczący informacji o zmianie danych podlegających wpisowi w rejestrze REGON. Podobna sytuacja dotyczy zmian, które podlegają wpisowi do urzędu skarbowego. Wtedy załączamy deklarację NIP-2. Ostatnią informacją przekazywaną podczas przeprowadzania zmiany danych o przedsiębiorcy jest poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – zmiany dokonujemy na odpowiednim druku dotyczącym aktualizacji danych płatnika składek np.: ZUS ZPA, ZUS ZIPA. Wszystkie opisane formularze składa się w biurze podawczym sądu rejestrowego.
[srodtytul]Na aktualnych drukach i bezbłędnie [/srodtytul]
Wypełniając wnioski i zgłoszenia aktualizacyjne, [b]należy korzystać z aktualnych formularzy dostępnych w siedzibie sądu rejestrowego oraz poszczególnych urzędów. Druki można również pobrać z Internetu.[/b]
Po dokonaniu zmiany sąd rejestrowy przesyła zaświadczenie o zaistnieniu zmiany wraz z odpowiednim formularzem do pozostałych urzędów.
Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że osoby przyjmujące wnioski w sądach nie są uprawnione do sprawdzania prawidłowości wypełnienia formularzy dotyczących pozostałych urzędów. Oznacza to, że w przypadku wystąpienia braków każdy urząd będzie wzywał przedsiębiorcę do naniesienia koniecznych poprawek osobno.
Zmiana danych nieobjętych obowiązkiem wpisu do KRS wymaga przeprowadzenia czynności według dotychczasowych zasad, tzn. we właściwym urzędzie, który jest zobligowany do wpisu tych danych.
[ramka][b]Co będzie potrzebne[/b]
Zgodnie z ustawą o Krajowym Rejestrze Sądowym wraz z wnioskiem o wpis lub zmianę wpisu w rejestrze przedsiębiorców wnioskodawca składa:
- wniosek o wpis lub zmianę wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON);
- zgłoszenie płatnika składek lub jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych;
- zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizacyjne, o którym mowa w ustawie z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników wraz ze wskazaniem właściwego naczelnika urzędu skarbowego pod rygorem zwrotu wniosku. [/ramka]