Podatek od środków transportowych jest daniną powstającą z mocy prawa z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie obowiązku podatkowego. Takim zdarzeniem jest pierwsza rejestracja pojazdu na terenie RP bądź nabycie środka transportowego już zarejestrowanego. Ustawa podatkowa nakłada na podatników złożenie odpowiedniej deklaracji podatkowej, a mianowicie deklaracji na podatek od środków transportowych DT-1 oraz załącznika DT-1/A.
[srodtytul]Solidarny obowiązek[/srodtytul]
Jeżeli środek transportowy stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób fizycznych albo prawnych, obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach. Każdy z nich ma obowiązek złożyć deklarację, natomiast uiszczenie kwoty podatku przez któregokolwiek ze współwłaścicieli zwalnia pozostałych.
[srodtytul]Brak deklaracji[/srodtytul]
Często się jednak zdarza, że podatnicy nie składają deklaracji w ogóle. Wówczas gminny fiskus zobowiązany jest przeprowadzić odpowiednie postępowanie podatkowe i określić podatek, wydając stosowną decyzję.
Wynika to z przepisów ordynacji podatkowej, która w art. 21 § 3 stanowi, iż jeżeli w postępowaniu podatkowym organ podatkowy stwierdzi, że podatnik mimo ciążącego na nim obowiązku nie zapłacił w całości lub w części podatku, nie złożył deklaracji albo że wysokość zobowiązania podatkowego jest inna niż wykazana w deklaracji, organ podatkowy wydaje decyzję, w której określa wysokość tego zobowiązania.
W przypadku współwłasności organ podatkowy nie może samodzielnie wybrać podatnika-współwłaściciela, któremu określi podatek w decyzji – nawet gdyby jeden ze współwłaścicieli złożył deklarację, a drugi nie. Decyzję musi otrzymać każdy z nich, ponieważ każdy jest stroną postępowania podatkowego.
Potwierdza to [b]wyrok z 12 maja 2006 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie (I SA/Lu 23/06)[/b], który stwierdził, że jeżeli środek transportu stanowi własność lub współwłasność dwóch lub więcej osób fizycznych albo prawnych, to obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach.[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182297]ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.)[/link];
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176376]ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.)[/link][/i]