Niezależnie od liczby godzin pracy danego dnia, wynikającej z obowiązującego pracownika rozkładu czasu pracy, ma on prawo skorzystać z urlopu na żądanie w wymiarze czterech dni. Jeśli zatem pracodawca udzieli mu w ciągu roku tego urlopu w dni, w których zatrudniony powinien pracować po 12 godzin w każdym z tych dni, oznacza to, że otrzyma 48 godzin urlopu na żądanie. Pozostała część urlopu przysługującego mu w danym roku zostanie pomniejszona o 48 godzin, tj. o liczbę godzin urlopu udzielonych w ramach urlopu na żądanie. Wynika to z dwóch przepisów:

- art. 167[sup]2[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E14F3C5081FAE34860D91C3D0556F3AD?id=76037]kodeksu pracy[/link], zgodnie z którym pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż czterech dni urlopu w każdym roku kalendarzowym,

- art. 154[sup]2[/sup] § 1 k.p., w myśl którego urlopu udziela się w dni będące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

[i]Autor jest prawnikiem Kancelarii Kochański i Wspólnicy sp. j. Spółka Adwokatów i Radców Prawnych[/i]