[b]Zwolniłem za miesięcznym okresem wypowiedzenia z powodu likwidacji stanowiska pracownika, który był w trakcie sześciomiesięcznego urlopu bezpłatnego. Osoba ta zażądała odprawy. Ja jednak odmówiłem, ponieważ podwładny był w trakcie urlopu, a więc w czasie, gdy nie wykonywał pracy. Czy postąpiłem słusznie?[/b]

[b]Nie[/b]. Jeśli zastosowano tryb indywidualnego rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy, ale na podstawie art. 10 ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych, wtedy trzeba takiemu pracownikowi wypłacić odprawę.

Przypomnijmy, że wspomniane przepisy są stosowane, gdy w firmie zatrudniającej co najmniej 20 pracowników zachodzi konieczność rozwiązania z nimi umów o pracę (w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę albo na mocy porozumienia stron) z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:

- dziesięć osób, jeśli w przedsiębiorstwie pracuje ich mniej niż 100,

- 10 proc. załogi, gdy firma zatrudnia co najmniej 100, ale mniej niż 300 osób,

- 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej osób.

Wskazane liczby obejmują pracowników, z którymi w ramach grupowego zwolnienia następuje rozwiązanie stosunków pracy z inicjatywy pracodawcy na mocy porozumienia stron, jeżeli dotyczy to co najmniej pięciu osób.

[b]W czasie urlopu bezpłatnego stosunek pracy jest co prawda zawieszony, ale pracodawca musi być ostrożny – nie może wypowiedzieć umowy ani też dokonać wypowiedzenia zmieniającego.[/b] Pracownik na takim urlopie jest też chroniony przed zwolnieniem grupowym, jeśli urlop trwał krócej niż trzy miesiące. W opisywanym przypadku ta ochrona jest wyłączona. Nie oznacza to jednak, że takiej osobie nie przysługuje odprawa. Ta bowiem ma być wypłacona w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę osób niż wskazana na wstępie.

[i]Podstawa prawna: art. 5 ust. 3, art. 10 ust. 1[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169524] ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.)[/link][/i]