- [b]Kiedy refakturowanie wchodzi w grę[/b]Aby usługa wybudowania gazociągu zlecona wykonawcy mogła być refakturowana, refakturowanie muszą dopuszczać strony w swoim porozumieniu, w fakturze dokumentującej usługę jej wartość musi odpowiadać wartości w refakturze i w obu tych dokumentach musi być taka sama stawka podatku. W sytuacji gdy wszystkie ważne okoliczności wynikają m.in. z porozumienia między stronami a organ bezzasadnie przyjmuje odmienny stan faktyczny za prawdziwy i na jego podstawie określa podatnikowi zobowiązanie w VAT, należy uznać, że ocenił materiał dowodowy w sposób dowolny.

Tak [b]orzekł WSA w Lublinie 4 marca 2009 r. (I SA/Lu 55/09)[/b].

- [b]Akcyza przy łącznej sprzedaży papierosów i zapalniczki[/b]

Jeśli klient nie ma możliwości kupienia w restauracji papierosów bez zapalniczki, to jest to sprzedaż łączna. W takim wypadku powstaje obowiązek podatkowy z tytułu akcyzy na podstawie art. 74 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym, ponieważ zapalniczka zawyża cenę papierosów, a ta jest wtedy wyższa niż cena maksymalna.

Tak [b]orzekł WSA w Olsztynie 11 marca 2009 r. (I SA/OL 20/09)[/b].

[b]- Należności licencyjne wypłacane za granicę[/b]

Nie można zaliczyć do należności licencyjnych, o których mowa w art. 12 modelowej konwencji OECD, należności uzyskanych za udzielenie licencji do programów komputerowych, gdyż w konwencji tej nie wymieniono programów komputerowych obok wskazanych bezpośrednio dzieł literackich czy naukowych. Ponadto użyte w konwencji pojęcia należy stosować w sposób właściwy dla polskiego ustawodawstwa, a ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 1994 r. wymienia programy komputerowe obok utworów literackich czy naukowych, co nie pozwala zaliczyć programów komputerowych do dzieł naukowych czy literackich.

Tak wynika z [b]wyroku WSA w Warszawie z 2 marca 2009 r.(III SA/Wa 40/09). [/b]

[b]- Działalność w strefie ekonomicznej i podział spółek[/b]

1. Prawo do kontynuowania działalności w specjalnej strefie ekonomicznej na podstawie zezwolenia przysługuje tej z wydzielonych spółek, która posiada majątek związany z tym zezwoleniem.

2. Minister finansów wydając interpretację indywidualną, jest związany treścią wniosku podatnika. Jeżeli podatnik przedstawił we wniosku ogólnikowy opis stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), to nie może zarzucać wydania zbyt ogólnikowego rozstrzygnięcia.

Tak [b]orzekł WSA w Gliwicach 19 marca 2009 r. (I SA/Gl 1028/08)[/b].

Więcej ciekawego orzecznictwa podatkowego można znaleźć

w biuletynie Tax24 – Przegląd interpretacji i orzeczeń podatkowych: [link=http://www.deloitte.com/dtt/article/0%2C1002%2Ccid%25253D166470%2C00.html]www.deloitte.com/pl/tax24[/link]