Wniosek będzie składany za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej urzędu gminy. Oznacza to zatem obowiązek każdej z gmin do jego zamieszczenia. Najprościej zrobić to można poprzez odesłanie do formularza zamieszczonego na stronie [link=http://www.epuap.gov.pl]www.epuap.gov.pl[/link]. W takiej sytuacji wypełniony wniosek trafi do skrzynki podawczej urzędu założonej na tej platformie.
Na stronie ePUAP wniosek będzie miał postać pięciu plików. Każdy z nich zawiera wniosek w zakresie właściwym dla jednej z opcji jego użycia. Oznacza to, że posługując się odpowiednim formularzem, przedsiębiorca będzie mógł uzyskać wpis do ewidencji, zmienić zawarte w niej dane, zawiesić działalność, wznowić ją czy zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej.
Wniosek składany elektronicznie nie będzie się składał również z odrębnych części. Wszystkie dane zamieszczane będą w jednym dokumencie poprzez poszerzanie właściwej rubryki.
[srodtytul]E-podpis i jego brak[/srodtytul]
Składając wniosek przez Internet, będzie można podpisać go bezpiecznym podpisem elektronicznym albo złożyć bez takiego podpisu. W pierwszej sytuacji urząd gminy powinien wniosek przyjąć i nadać mu bieg formalny. Jeżeli zawiera błędy, należy wezwać wnioskodawcę do ich poprawienia.
Taki wniosek można przesłać naczelnikowi urzędu skarbowego, urzędu statystycznego czy jednostki ZUS. Oczywiście pod warunkiem, że posiadają elektroniczne skrzynki odbiorcze. Jeżeli takowych nie mają, wniosek przekazuje się im metodą tradycyjną – w wersji papierowej potwierdzonej za zgodność z oryginałem. Do kopii wniosku dołączyć należy również zaświadczenie o wpisie.
Jeżeli do urzędu gminy trafi elektroniczna wersja wniosku, ale nieopatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym, to urzędnik powinien taki wniosek przyjąć. Organ ewidencyjny powinien jednak w takiej sytuacji wniosek wydrukować, a następnie skontaktować się z przedsiębiorcą w celu ustalenia terminu i miejsca odręcznego podpisania wniosku.
Podpis powinien zostać złożony nie później niż przed upływem trzech dni roboczych od jego wysłania albo wskazanej we wniosku daty rozpoczęcia działalności. Co do zasady wniosek powinien być podpisany w siedzibie urzędu gminy.
Podpis na wniosku składa przedsiębiorca. Może też go podpisać jego pełnomocnik. Należy również poinformować wnioskodawcę, że [b]złożenie wniosku drogą elektroniczną bez bezpiecznego podpisu elektronicznego skutkuje tym, że działalność gospodarczą rozpocząć można dopiero od jego daty uzupełnienia[/b] w urzędzie gminy. Wniosek uznaje się bowiem za złożony nie w dniu, w którym wpłynął do urzędu, tylko wtedy, gdy został podpisany.
[srodtytul]Przekazanie innym organom[/srodtytul]
Złożony w gminie wniosek, po dokonaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, gmina przekazuje naczelnikowi urzędu skarbowego, urzędu statystycznego, jednostki terenowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo do Centrali KRUS. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wpisie. Najprostszą formą przekazania będzie zrobienie wydruku (ksero) wniosku wraz z potwierdzeniem „za zgodność z oryginałem”.
Do naczelników urzędów skarbowych przekazywane są dane wymagane przepisami ustawy o ewidencji i identyfikacji podatników. Natomiast zakres informacji przekazywanej do urzędów statystycznych określają przepisy ustawy o statystyce publicznej. Jednostki ZUS zbierają natomiast dane wymagane przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.