Wniosek o wpis do ewidencji może wpłynąć do urzędu gminy różnymi drogami. Może to być wypełniony formularz papierowy przyniesiony osobiście przez przedsiębiorcę lub jego pełnomocnika. Wypełniony formularz można również przesłać listem poleconym. W takiej sytuacji należy pamiętać o dołączeniu do niego notarialnego potwierdzenia własnoręczności podpisu wnioskodawcy. Wniosek można również złożyć elektronicznie, za pomocą dostępnego na stronie urzędu gminy formularza. Taki wniosek może być zarówno podpisany elektronicznie, jak i takiego podpisu pozbawiony.
[srodtytul]Wypełniony prawidłowo[/srodtytul]
Wniosek składany w formie papierowej (osobiście, przez pełnomocnika czy listem poleconym) powinien być przede wszystkim czytelnie wypełniony – drukowanymi literami i bez skreśleń. Wniosków z poprawkami nie przyjmują bowiem naczelnicy urzędów skarbowych i jednostki terenowe ZUS. Jednakże w przypadku pomyłki nie ma obowiązku wypełniania wniosku na nowo.
Wnioskodawca może dołączyć do niego dodatkowy dokument nazwany EDG-POPR. Wskazuje się w nim numer rubryki wraz z polem oraz nową poprawną treść tego pola.
Dokument EDG-POPR podpisuje zarówno składający, jak i organ ewidencyjny. Kopię dokumentu EDG-POPR organ ewidencyjny przekazuje pozostałym urzędom – czyli statystycznemu, skarbowemu – oraz jednostce ZUS lub centrali KRUS. Pamiętać również należy, że [b]od wniosków o wpis do ewidencji działalności gospodarczej nie pobiera się opłat. Wolne od nich jest również wydanie zaświadczenia o wpisie.[/b]
W każdym wniosku powinna być wypełniona część EDG-1 (obie strony), zgodnie z opisem zawartym w instrukcji, oraz część EDG-RB, jeżeli przedsiębiorca posiada rachunek bankowy. Natomiast w przypadku przedsiębiorcy wykonującego działalność gospodarczą w wielu miejscach może być konieczne złożenie także części EDG-MW. Ponadto przedsiębiorca, który deklaruje więcej niż dziesięć rodzajów działalności, powinien wypełnić i złożyć dodatkowo część EDG-RD wniosku.
[srodtytul]Co sprawdzi pracownik[/srodtytul]
Gminny urzędnik zobowiązany jest do sprawdzenia wniosku pod względem formalnym. Dotyczy to jednak tylko danych identyfikacyjnych wnioskodawcy (pełnomocnika) oraz danych z wniosku podlegających wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej.
Zakres danych ewidencyjnych jest określony w art. 7b ust. 2 ustawy – Prawo działalności gospodarczej i obejmuje:
- oznaczenie przedsiębiorcy;
- PESEL, o ile taki posiada;
- NIP, o ile taki posiada;
- oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy, a jeżeli stale wykonuje działalność poza miejscem zamieszkania – również wskazanie tego miejsca i adresu zakładu głównego, oddziału lub innego miejsca;
- określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD 2007);
- wskazanie daty rozpoczęcia działalności gospodarczej;
- informacje o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oraz o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.
Jeżeli wniosek składa osoba nieposiadająca numeru NIP (obcokrajowiec czy osoba, która nigdy nie osiągała przychodów podlegających opodatkowaniu), należy taki wniosek przyjąć. Następnie w pierwszej kolejności taki wniosek, wraz z zaświadczeniem o wpisie, przekazać należy do urzędu statystycznego i naczelnika urzędu skarbowego. [b]Po otrzymaniu od naczelnika urzędu skarbowego nadanego NIP – w formie dowolnej, np. odpis decyzji, zwykłe pismo – gminny urzędnik uzupełnia wniosek o ten numer i dopiero wtedy przesyła do ZUS albo centrali KRUS.[/b] Pamiętać również należy, aby do kopii wniosku i zaświadczenia dołączyć kopię dokumentu otrzymanego od naczelnika urzędu skarbowego, poświadczonego za zgodność z oryginałem.
[srodtytul]Najlepiej załatwić od ręki[/srodtytul]
Przyjmujący wnioski urzędnicy powinni pamiętać o tym, aby dokonanie wpisu do ewidencji nastąpiło w jak najkrótszym czasie od dnia, w którym wniosek wpłynął. Ma to znaczenie, ponieważ przepisy zezwalają na rozpoczęcie działalności gospodarczej już w dniu złożenia wniosku o wpis. Wyjątek od tej zasady przewidziano jedynie dla wniosków złożonych drogą elektroniczną.
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie przewiduje wprawdzie żadnych terminów, w których gmina ma wpisu do ewidencji dokonać. Przewiduje jednak, że wydanie pracodawcy zaświadczenia o wpisie powinno nastąpić niezwłocznie. Pożądane jest zatem, aby przedsiębiorców składających wniosek osobiście (przez pełnomocnika) załatwiać w razie możliwości od ręki.
[ramka][b]Uwaga [/b]
Jeżeli wniosek wpłynął do urzędu gminy listem poleconym, to podpis wnioskodawcy musi być poświadczony przez notariusza – i to urzędnik powinien sprawdzić w pierwszej kolejności. W przypadku gdy tak złożony wniosek zawiera błędy, należy wezwać wnioskodawcę do ich skorygowania. Może to nastąpić np. przez złożenie nowego wniosku lub części dokumentu EDG-POPR w standardowym trybie postępowania administracyjnego. W sytuacji gdy wniosek składany jest przez pełnomocnika, należy dołączyć do niego ważne pełnomocnictwo. Kopię pełnomocnictwa – poświadczoną przez gminnego urzędnika za zgodność z oryginałem – należy przekazać wraz z kopią wniosku do urzędu statystycznego, skarbowego oraz jednostki ZUS lub centrali KRUS.[/ramka]