[b]Czy jeśli pracownik na zwolnieniu lekarskim dorabia zarobkowo, ale pozostaje w domu, w łóżku zgodnie z zaleceniami lekarza, może utracić prawo do zasiłku? A co z pracą zarobkową podczas urlopu macierzyńskiego? Czy jeśli pracownik podczas urlopu macierzyńskiego dorabia, ale nie ogranicza to jego możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, to nie utraci prawa do zasiłku?[/b]
Kwestię utraty prawa do zasiłku chorobowego reguluje art. 17 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.; dalej ustawa zasiłkowa)[/link].
Zgodnie z tym przepisem ubezpieczony wykonujący w trakcie orzeczonej niezdolności pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie w sposób niezgodny z jego celem traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Przepis ten ustanawia więc dwa niezależne od siebie warunki, których wystąpienie może pozbawić ubezpieczonego zasiłku. Są to:
- wykonywanie pracy zarobkowej w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy lub
- wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem.
Częstym błędem popełnianym przez ubezpieczonych jest łączne odczytywanie tych przesłanek i przyjmowanie, że praca na zwolnieniu pozbawia prawa do zasiłku tylko wtedy, gdy jest niezgodna z zaleceniami lekarza. Wiele osób kontrolowanych w trakcie korzystania ze zwolnienia lekarskiego tłumaczy się, że zarobkowanie w ich sytuacji nie wpłynęło negatywnie na ich stan zdrowia. Taka argumentacja jest jednak nieprawidłowa. [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 20 stycznia 2005 r. (I UK 154/04)[/b] stwierdził bowiem, że ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego w razie wystąpienia jednej z dwóch niezależnych przesłanek określonych w art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej.
Tak więc [b]każda praca na zwolnieniu lekarskim może pozbawić prawa do zasiłku chorobowego i nie ważne jest, czy ma ona jakiś wpływ na proces leczenia, czy nie[/b].
[b]Powyższa zasada dotyczy także świadczenia rehabilitacyjnego[/b] pobieranego przez ubezpieczonego po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, gdyż w przepisach o świadczeniu rehabilitacyjnym znajduje się odesłanie do art. 17 ustawy zasiłkowej (art. 22 ustawy zasiłkowej). [b]Podobnie będzie przy pobieraniu zasiłków opiekuńczych[/b], bo tam również znajdziemy odwołanie do tego przepisu (art. 35 ustawy zasiłkowej).
Nie ma go natomiast w przepisach dotyczących zasiłku macierzyńskiego, co oznacza, że [b]praca w takim okresie, która nie ogranicza możliwości osobistej opieki nad dzieckiem, nie może doprowadzić do pozbawienia prawa do zasiłku macierzyńskiego[/b].