Wystąpienie i zwrot nadpłaty VAT wywołuje określone konsekwencje w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Istotne jest zwłaszcza to, czy VAT został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.
Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy o CIT w przypadku obniżenia lub zwrotu VAT przychodem jest podatek naliczony w tej części, w której uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Oznacza to, że jeżeli podatnik, który np. pierwotnie zaliczył VAT naliczony do kosztów podatkowych, zaś obecnie dokonuje korekty wartości odliczonego VAT (zwiększa to odliczenie), zobowiązany jest odpowiednio zaliczyć kwotę dokonanego zwiększenia do przychodów podatkowych.
[srodtytul]Kiedy zwiększamy[/srodtytul]
Przy tej okazji pojawia się jednak wątpliwość, z jaką datą podatnik zobowiązany jest zwiększyć przychody podatkowe – czy z chwilą złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty w zakresie VAT, czy też dopiero z chwilą otrzymania zwrotu podatku.
Mimo że kwestia ta nie jest jednoznacznie określona w przepisach, zgodnie z utrwaloną w praktyce linią zwrócone kwoty VAT powinny być rozpoznane jako przychód podatkowy w momencie ich faktycznego otrzymania przez podatnika – w myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, który mówi, że przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Znajduje to także potwierdzenie w interpretacjach wydawanych przez organy skarbowe. Przykładem jest [b]pismo Urzędu Skarbowego w Płocku z 22 sierpnia 2007 r. (1419/UDD-415/82/07/MP), Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 7 lutego 2007 r. (1472/ROP1/423402/06/KM) czy Izby Skarbowej w Warszawie z 26 czerwca 2006 r. (1401/PD-4230Z-58/06/KK).[/b]
[srodtytul]Po korekcie [/srodtytul]
Analizując wpływ rozliczeń w zakresie VAT (zwrotu tego podatku), należy zwrócić uwagę na regulacje, które dotyczą specyficznej instytucji związanej z rozliczeniem podatku naliczonego na gruncie ustawy o VAT. Zgodnie z art. 91 ustawy o VAT podatnicy, którzy prowadzą działalność podlegającą opodatkowaniu oraz zwolnioną z VAT i rozliczają podatek naliczony współczynnikiem, zobowiązani są do dokonywania rocznych korekt podatku naliczonego. W przypadku gdy korekta skutkuje zwiększeniem kwoty podatku naliczonego, który nie był wcześniej zaliczony do wartości początkowej środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych) lub nie podlegał odliczeniu z tytułu nabycia innych towarów i rzeczy, podatnik zobowiązany jest do rozpoznania przychodu z tytułu dokonanej korekty (art. 12 ust. 1 pkt 4g ustawy o CIT).
Generalną zasadą wynikającą z ustawy o CIT jest brak obowiązku dokonania retrospektywnej korekty kosztów uzyskania przychodów i uznanie nadpłaconego VAT jako przychodu w bieżącym okresie rozliczeniowym.
[ramka][b]GPP>uwaga [/b]
Nie jest przychodem zwrócony VAT, który nigdy nie był zaliczony do kosztów uzyskania przychodu. Dotyczy to zwłaszcza zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Taki podatek nigdy nie powinien być zaliczony do kosztów podatkowych. Jego zwrot nie powinien zatem stanowić przychodu dla celów CIT.[/ramka]
[i]Autor jest partnerem w KPT Doradcy Podatkowi[/i]