Pracownikowi w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę przysługują dni wolne na jej poszukiwanie. Co dzieje się w przypadku, gdy pracownik tych dni nie wykorzysta? Czy one przepadają? Czy należy się za nie wynagrodzenie?
Zgodnie z art. 37 kodeksu pracy, w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Są to dwa dni robocze - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia, albo trzy dni robocze - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia.
Jest to prawo pracownika. Z tego też powodu w celu skorzystania z dni wolnych pracownik musi wystąpić z pisemnym wnioskiem do pracodawcy. Jeżeli go nie złoży, wtedy pracodawca nie ma żadnej podstawy prawnej, by mu tego zwolnienia udzielić. W tej sytuacji dni te przepadają. Prawo do ekwiwalentu w tym przypadku pracownikowi nie przysługuje.
Więcej na ten temat piszemy w serwisie [link=http://www.rp.pl/temat/56602.html]Dobra Firma » Kadry » Zwolnienia z pracy » Dni wolne na poszukiwanie pracy[/link]