[b]Wójt wydał decyzję stwierdzającą wygaśnięcie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych (wódki, wina i piwa), bo przedsiębiorca nie wniósł w przewidzianym terminie opłaty, o której mowa w przepisach ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Czy jeśli przedsiębiorca wniesie odwołanie od decyzji wójta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego decyzja wójta podlega wykonaniu czy jej wykonanie ulega zawieszeniu?[/b]
Zasadą postępowania administracyjnego jest, że wniesienie odwołania wstrzymuje wykonanie decyzji. Zasady wnoszenia odwołań w postępowaniu administracyjnym regulują przepisy rozdziału 10, działu II kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Zgodnie z jego przepisami od decyzji wydanej w pierwszej instancji stronie służy odwołanie, do którego rozpatrzenia właściwy jest organ administracji publicznej wyższego stopnia. W przypadku decyzji wydanych przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w sprawach o wydanie zezwolenia na sprzedaż detaliczną alkoholu takim organem będzie Samorządowe Kolegium Odwoławcze.
Odwołanie wnieść należy w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a w przypadku gdy decyzja została ogłoszona ustnie – od dnia jej ogłoszenia.
Decyzja administracyjna co do zasady nie ulega wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania. [b]Wniesienie odwołania w przewidzianym przepisami prawa terminie powoduje dalsze wstrzymanie jej wykonania.[/b]
[b]Wyjątkami od tej zasady są decyzje, które podlegają natychmiastowemu wykonaniu z mocy ustawy[/b] (np. decyzja nakazująca wstrzymanie robót [prac], zakazująca używania maszyn, urządzeń lub środków transportowych oraz eksploatacji pomieszczeń, obiektów, jeżeli stwierdzone uchybienia mogą powodować zagrożenie życia ludzi lub bezpośrednie niebezpieczeństwo powstania pożaru, wydana przez powiatowego komendanta straży pożarnej na podstawie art. 26 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej) [b]oraz te, którym został nadany rygor natychmiastowej wykonalności[/b].
Rygor natychmiastowej wykonalności może być nadany decyzji, w sytuacji gdy jest to niezbędne ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego albo dla zabezpieczenia gospodarstwa narodowego przed ciężkimi stratami bądź też ze względu na inny interes społeczny lub wyjątkowo ważny interes strony. W tym ostatnim przypadku organ administracji publicznej może w drodze postanowienia zażądać od strony stosownego zabezpieczenia (art. 108 § 1 k.p.a.).
[b]Ponieważ decyzja w sprawie wydania albo odmowy wydania zezwolenia na sprzedaż detaliczną alkoholu nie podlega natychmiastowemu wykonaniu z mocy ustawy ani nie spełnia kryteriów do nadania jej rygoru natychmiastowej wykonalności, to skutecznie (w terminie) wniesione odwołanie wstrzymuje jej wykonanie.[/b]
[i]Podstawa prawna
– [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133093]ustawa z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 98, poz. 1071 z późn. zm.)[/link].
[/i]