W przeciwnym razie szef musi zweryfikować dotychczas przepracowany czas i zmieniać harmonogram dla takiej osoby, aby wskutek zmian nie powstały u niej godziny nadliczbowe.
Kodeks pracy nie określa terminu, po upływie którego można zastosować wobec pracownika jeden z tych systemów. W praktyce więc wolno wprowadzić je nawet z dnia na dzień.
[srodtytul]Dopuszczalna praca zmianowa[/srodtytul]
Zarówno systemu pracy weekendowej, jak i skróconego tygodnia nie wolno łączyć z przerywanym czasem pracy (art. 139 k.p.). Wynika to głównie z tego, że przy takim powiązaniu nie da rady zapewnić pracownikowi odpowiednich okresów dobowego odpoczynku. Oba są znacznie wyczerpujące dla zatrudnionych, dlatego ustawodawca zakazał ich łączenia. W tych systemach można natomiast zastosować pracę zmianową, która jest dopuszczalna bez spełnienia żadnych dodatkowych warunków.
[srodtytul]Za kierownicą bez krótszej jazdy[/srodtytul]
Weekendowego systemu czasu pracy oraz skróconego tygodnia pracy nie można stosować u tych, których czas pracy regulują odrębne przepisy, a ustawy te nie przewidują takich systemów czasu pracy. Chodzi tu o kierowców [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=173274](ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców, DzU z 2004 r. nr 92, poz. 879 ze zm.)[/link] i pracowników zakładów opieki zdrowotnej [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184739](ustawa o zakładach opieki zdrowotnej, tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm.)[/link].
Natomiast bez ograniczeń można te systemy stosować w instytucjach kultury, gdyż [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=142971]ustawa z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (DzU z 2001 r. nr 13, poz. 123 ze zm.)[/link] odsyła do stosowania przepisów kodeksu pracy, z uwzględnieniem jedynie kilku różnic wynikających z jej przepisów.
Inne ograniczenie wynika z bezwzględnego zakazu zatrudniania dłużej niż przez osiem godzin na dobę określonych grup. Mowa tutaj o pracownicach w ciąży oraz pracownikach zatrudnionych na stanowiskach, gdzie występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń (NDS) lub natężeń czynników szkodliwych (NDN) dla zdrowia. Względny zakaz dotyczy też pracowników opiekujących się dziećmi do lat czterech. Nie stosuje się go jednak, jeśli podwładny zgodzi się na pracę ponad osiem godzin dziennie (art. 148 k.p.). Przepis ten dotyczy także zatrudnionych w pracy weekendowej oraz skróconym czasie pracy.