Nowelizacja z 6 grudnia br. kilku ustaw, w tym kodeksu pracy (czeka na podpis prezydenta), zwiększa wymiary podstawowych, obowiązkowych urlopów macierzyńskich i na warunkach macierzyńskich tak, by rodzice dłużej opiekowali się maluchami. Wprowadza też dodatkowe dobrowolne urlopy macierzyńskie, z których zainteresowani będą mogli skorzystać. Ponadto przewiduje wiele udogodnień mających pomóc w łączeniu kariery z wychowywaniem dziecka. Zmiany wchodzą w życie w różnych terminach i jest kilka okresów przejściowych. Przedstawiamy kalendarium wdrażania tych zmian

[srodtytul]OD 1 STYCZNIA 2009 ROKU[/srodtytul]

Następuje zerwanie z zasadą uzależnienia długości podstawowego, obowiązkowego urlopu macierzyńskiego od kolejności urodzonych dzieci. Od daty tej rozstrzyga liczba pociech poczętych w trakcie jednego urlopu. I tak, gdy chodzi o:

– jedno dziecko – podstawowy urlop macierzyński wynosi 20 tygodni (zamiast 18),

– dwoje dzieci – 31 tygodni (zamiast 28),

– troje – 33 tygodnie (zamiast 28),

– czworo – 35 tygodni (zamiast 28),

– pięcioro i więcej – 37 tygodni (zamiast 28).

W podobny sposób zwiększają się wymiary podstawowych urlopów na warunkach macierzyńskich do:

– na jedno przygarnięte dziecko – 20 tygodni (zamiast 18),

– dwoje – 31 tygodni (zamiast 18),

– troje – 33 tygodnie (zamiast 18),

– czworo – 35 tygodni (zamiast 18),

– na pięcioro i więcej – 37 tygodni (zamiast 18).

Rodzice obowiązkowo dzielą podstawowy urlop macierzyński, gdy pracownica matka po wykorzystaniu po porodzie ośmiu tygodni urlopu trafi do szpitala; resztę urlopu musi wówczas odebrać ojciec wychowujący dziecko.

Rezygnujący z urlopu wychowawczego w celu podjęcia pracy w wymiarze maksymalnie pół etatu zyskują ochronę przed zwolnieniem z pracy. Nie możemy im dać wypowiedzenia ani inaczej się z nimi rozstać od dnia złożenia wniosku o obniżenie wymiaru do dnia powrotu do poprzedniego, ale maksymalnie przez 12 miesięcy. Zwolnienie ich będzie dopuszczalne wyłącznie za wymówieniem w razie naszej upadłości lub likwidacji albo z powodów dyscyplinarnych. Do końca 2008 r. nie korzystają oni z żadnych gwarancji trwałości zatrudnienia.

Podstawa wymiaru składek emerytalnych i rentowych z tytułu urlopu wychowawczego wzrasta do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Do końca 2008 r. jest to jeszcze wartość świadczenia pielęgnacyjnego, czyli 420 zł.

Środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych możemy przeznaczać na dofinansowanie żłobków, przedszkoli czy innych form wychowania przedszkolnego. Do końca 2008 r. nie mamy takiej możliwości.

Okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego przez osoby podlegające dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu (np. indywidualni przedsiębiorcy, zleceniobiorcy, chałupnicy) skraca się ze 180 do 90 dni.

Ciężarna może przebywać na zasiłku chorobowym przez 270 dni. Teraz obowiązuje zasada, że jest na nim maksymalnie przez 182 dni, a potem musi się starać o świadczenie rehabilitacyjne.

Nie opłacamy składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za podwładnych wracających do pracy z urlopów macierzyńskich oraz wychowawczych przez 36 miesięcy od dnia ich powrotu.

[srodtytul]OD 1 STYCZNIA 2010 ROKU[/srodtytul]

Rodzice zyskają możliwość wzięcia dodatkowego, dobrowolnego urlopu macierzyńskiego, który w 2010 i 2011 r. wynosi:

– na jedno dziecko 2 tygodnie,

– na wieloraczki 3 tygodnie.

Opiekunowie adopcyjni mogą brać dobrowolne dodatkowe urlopy macierzyńskie; w latach 2010 i 2011 w wymiarze:

– na przyjęcie jednego dziecka 2 tygodnie,

– kilkorga – 3 tygodnie,

– minimalny wymiar – tydzień.

Osobom łączącym dodatkowe urlopy macierzyńskie z pracą najwyżej na pół etatu nie wolno dać wypowiedzenia ani inaczej zwolnić. Rozstanie z nimi będzie dopuszczalne jedynie w razie naszej upadłości lub likwidacji albo z powodów dyscyplinarnych, za zgodą związków zawodowych.

Pracownicy tacy będą ubezpieczeni z obydwu tytułów: urlopu macierzyńskiego i niepełnowymiarowego zatrudnienia. Należny im zasiłek macierzyński zmniejszymy jednak proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Zatrudniony ojciec dziecka może przejść na urlop ojcowski trwający w latach 2010 i 2011 jeden tydzień. W tym czasie nie wolno mu wręczyć wypowiedzenia ani inaczej zwolnić. Rozstanie z nim jest dopuszczalne wyłącznie w razie naszej upadłości lub likwidacji albo z powodów dyscyplinarnych, za zgodą związków zawodowych.

[srodtytul]OD 1 STYCZNIA 2012[/srodtytul]

Znowu będą wydłużone dodatkowe urlopy macierzyńskie dla pracownicy, pracownika – ojca wychowującego dziecko, lub opiekunów adopcyjnych. W latach 2012 i 2013 wyniosą one:

– na jedno dziecko 4 tygodnie,

– na kilkoro dzieci 6 tygodni,

– minimalny dla adoptujących – 2 tygodnie.

Znowu zostanie wydłużony urlop ojcowski do 2 tygodni.

Podstawa wymiaru składek emerytalnych i rentowych z tytułu urlopu wychowawczego wzrośnie z minimalnej pensji do 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

[srodtytul]OD 1 STYCZNIA 2014[/srodtytul]

Znowu wzrosną wymiary dodatkowych urlopów macierzyńskich dla pracownicy, pracownika – ojca wychowującego dziecko, i opiekunów

adopcyjnych docelowo do:

– na jedno dziecko – 6 tygodni,

– na kilkoro – 8 tygodni,

– minimalny wymiar

dla adoptujących – 3 tygodnie.