Teraz jeszcze podwładnej, która urodziła pierwsze dziecko, dajemy 18 tygodni urlopu macierzyńskiego, każde następne – 20 tygodni, a wieloraczki w trakcie jednego porodu – 28 tygodni.
[b]Od 1 stycznia 2009 r.[/b] nastąpi zerwanie z zasadą kolejności rodzenia, [b]straci zatem znaczenie to, czy dany niemowlak był pierwszy, czy drugi.[/b]
[b]Zdecyduje liczba pociech urodzonych w trakcie porodu; gdy będzie to jedno dziecko, udzielimy 20 tygodni podstawowego, obowiązkowego urlopu macierzyńskiego.[/b]
Przyjście na świat więcej niż jednego niemowlęcia od przyszłego roku będzie premiowane zwiększeniem wymiaru o dwa tygodnie. I tak [b]na dwojaczki przyznamy 31 tygodni urlopu, na trojaczki 33 tygodnie, na czworaczki 35 tygodni, a na pięcioraczki i więcej – 37 tygodni[/b]. Takie m.in. zmiany przewiduje nowela z 6 grudnia br. do kodeksu pracy i wielu innych ustaw, która czeka teraz na podpis prezydenta. To tzw. pakiet prorodzinny, który ma wspomóc zatrudnionych w godzeniu życia zawodowego z prywatnym.
[srodtytul]Dzielenie na dwa sposoby[/srodtytul]
Od 1 stycznia 2009 r. nadal po wykorzystaniu po porodzie 14 tygodni urlopu macierzyńskiego kobieta może jego resztę scedować na pracownika – ojca wychowującego dziecko, na jego pisemny wniosek. W ten sposób mężczyzna dostanie niejako w spadku odpowiednio 6, 17, 19, 21 lub 23 tygodnie urlopu.
Procedura wygląda tak, że najpierw matka zgłasza swojemu szefowi wniosek o rezygnację z części urlopu najpóźniej na siedem dni przed powrotem do pracy. Załącza jednocześnie zaświadczenie od pracodawcy angażującego tatę, wskazujące termin przejścia przez niego na urlop. Oczywiste jest, że termin ten musi się pokrywać z datą przerwania urlopu przez matkę. Tak jest też teraz. Nowe regulacje wprowadzają jednak w dodanych art. 180 § 6[sup]1[/sup] – 6[sup]3[/sup] kodeksu pracy jeszcze inną, obligatoryjną tym razem metodę dzielenia podstawowego urlopu macierzyńskiego. Od nowego roku po przebyciu przez pracownicę po porodzie ośmiu tygodni urlopu pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do jego części odpowiadającej okresowi, kiedy mama wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej osobistą opiekę nad niemowlakiem. Jej urlop ulega na ten czas przerwaniu. Aktywuje się on ewentualnie po wyleczeniu i powrocie z hospitalizacji, jeśli ojciec nie wyczerpie pełnego wymiaru.
[srodtytul]Dla opiekunów adopcyjnych...[/srodtytul]
Dłuższe urlopy na warunkach macierzyńskiego zyskają też pracownicy, którzy przyjmą obce dziecko lub dzieci:
- na wychowanie i wystąpią do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie,
- jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem.
Oprócz tego zmieni się sama filozofia ustalania tych urlopów. Dziś mają oni prawo zasadniczo do 18 tygodni, ale nie mniej niż ośmiu. Ważne jest, by wzięli je do ukończenia przez dziecko siedmiu lat, a w razie odroczenia obowiązku szkolnego – dziesięciu.
[b]Od 1 stycznia 2009 r.[/b] wymiar podstawowego urlopu na warunkach macierzyńskiego zależy od liczby chłopców lub dziewczynek wziętych pod opiekę. I tak, gdy chodzi o:
- [b]jedno dziecko – będzie to 20 tygodni[/b],
- [b]dwoje – 31 tygodni[/b],
- [b]troje – 33 tygodni[/b],
- [b]czworo – 35 tygodni[/b],
- [b]pięcioro i więcej – 37 tygodni[/b].
Minimalny wymiar zwiększy się natomiast do dziewięciu tygodni.
Granica wiekowa, do kiedy muszą wziąć urlopy, pozostaje ta sama: siedem lub dziesięć lat. Prawa rodziców adopcyjnych zostały zatem pod tym względem zrównane z biologicznymi.
[srodtytul]...i dla tatusiów[/srodtytul]
[b]Nowela wprowadza też od 1 stycznia 2010 r. urlop ojcowski, który wolno wziąć w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka[/b]. Tata dostanie go na swój wniosek złożony pracodawcy najpóźniej na siedem dni naprzód. [b]Docelowo od 1 stycznia 2012 r. wyniesie on dwa tygodnie, a przez lata 2010 i 2011 – jeden tydzień.[/b]
Podczas korzystania z urlopu zainteresowanemu przysługuje taka sama co matce ochrona przed zwolnieniem z pracy i inne przywileje. Będąc 1 stycznia 2012 r. na tygodniowym urlopie ojcowskim, ma prawo do pozostałego tygodnia (od tego bowiem dnia wydłużono wymiar). Dostanie ten dodatkowy tydzień, jeśli złoży szefowi wniosek najpóźniej na trzy dni naprzód.
[ramka][b]Zobacz też wideo z wyjaśnieniami eksperta:
[link=http://www.youtube.com/watch?v=sw-E5N1ZLF0&feature=channel_page]Zmiany w urlopie macierzyński od 1 stycznia 2009 roku[/link]
[link=http://www.youtube.com/watch?v=ZuKAnrZ9R5E&feature=channel_page]Co dostanie kobieta, która w trakcie urlopu wychowawczego urodzi kolejne dziecko[/link][/b][/ramka]