Akcje honorowego oddawania krwi są szczególnie popularne w okresie wakacyjnym i przedświątecznym. Ostatnio otrzymaliśmy pytanie dotyczące tego, czy pracownikowi będącemu krwiodawcą przysługuje zwolnienie od pracy w dniu oddania krwi. Nasz czytelnik – pracownik działu personalnego, zauważył plakat informujący o tym, że pod biurowiec, w którym mieści się jego firma, przyjedzie ambulans regionalnej stacji krwiodawstawa. Wielu zatrudnionych zamierza wziąć udział w planowanej akcji oddawania krwi. Dlatego czytelnik postanowił się upewnić, jakie obowiązki będą ciążyły na pracodawcy względem takich pracowników.
Przywileje związane z nieodpłatnym oddawaniem krwi mają zasłużeni i honorowi dawcy. Czyli kto? Honorowy to oddający krew bezpłatnie. Do tego zarejestrowany w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi. Tytuł zasłużonego honorowego dawcy otrzymuje kobieta, gdy odda co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników. A mężczyzna – gdy odda o litr krwi lub innych jej składników więcej (czyli minimum 6 litrów). Tak wynika z art. 6 ust. 1 i ust. 2 ustawy o publicznej służbie krwi.
Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje:
- zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach,
- zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,
- zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju; koszt przejazdu ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi, także ona wydaje posiłek.
[i]Podstawa prawna:
– art. 6 i 9 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=75153]ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (DzU nr 106, poz. 681 ze zm.)[/link][/i]