[b]Tak.[/b] Pracownik może skorzystać z dwóch przysługujących dni wolnych od pracy z okazji ślubu również po nim. Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.

Tak stanowi [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=73958]rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281)[/link]. Na jego podstawie pracodawca jest m.in. obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący dwa dni z okazji jego ślubu lub urodzenia się jego dziecka albo w razie zgonu i pogrzebu małżonka pracownika albo jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy. Za czas zwolnienia podwładny zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Z rozporządzenia nie wynika obowiązek wykorzystania urlopu okolicznościowego przed uroczystością uzasadniającą ten urlop. [b]Między zdarzeniem, z którego wynika prawo do dnia wolnego, i takim dniem powinien zachodzić związek przyczynowy i czasowy. Oznacza to, że dni wolne należy wykorzystać bezpośrednio przed lub po zdarzeniu.[/b] Jeśli pracownik skorzysta z dni wolnych od pracy w tygodniu następującym po ślubie, zostanie zachowany związek czasowy.

[i]Autor jest legislatorem w Kancelarii Senatu[/i]