O wypadku przy pracy mówimy wtedy, gdy skutkiem zdarzenia jest uraz, czyli uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka. Jego konsekwencją może być utrata przez pracownika zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy. Powinna być ona potwierdzona zaświadczeniem lekarskim wydanym po powrocie pracownika do zakładu pracy.
Jeśli lekarz medycyny pracy stwierdzi, że pracownik nie jest w stanie wykonywać obowiązków na dotychczasowym stanowisku, to pracodawca może z tego powodu rozwiązać z nim umowę o pracę. Prawo pracodawcy do tego potwierdził także Sąd Najwyższy. W wyroku z 16 grudnia 1999 roku orzekł, że już przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania jednego obowiązku należącego do zakresu czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę (I PKN 469/99, OSNP 2001/10/346). Pracodawca musi jednak pamiętać, że jeśli jego podwładny nie może wykonywać swoich dotychczasowych obowiązków w związku z wypadkiem przy pracy, powinien być przeniesiony na inne stanowisko, na którym mógłby wykonywać odpowiednią dla siebie pracę, czyli dostosowaną do stanu zdrowia i posiadanych przez niego kwalifikacji. Musi być ona także zgodna z zaleceniami lekarza.
Pracownik jednak [b]nie może się domagać przeniesienia do innej pracy tylko na podstawie zalecenia lekarza medycyny pracy. [/b]Pracodawca zgodnie z art. 231 kodeksu pracy będzie miał taki obowiązek, jeśli jednocześnie ten lekarz stwierdzi niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy oraz gdy pracownik zostanie uznany za zdolnego do pracy w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Nie trzeba będzie zastosować wypowiedzenia zmieniającego, aby zmienić pracownikowi pracę. Przyczyna takiej zmiany bowiem wynika z konieczności ochrony zdrowia pracownika. A to, jak stwierdzi SN we wspomnianym wyroku, jest najważniejszym dobrem pracownika.
[ramka][b]Inna praca i wynagrodzenie[/b]
[b]Aby szef mógł przenieść podwładnego poszkodowanego w wypadku przy pracy na inne stanowisko, osoba ta musi być zdolna do wykonywania pracy.[/b] Jednocześnie lekarz orzecznik ZUS musi stwierdzić konieczność zmiany dotychczas wykonywanych przez nią obowiązków ze względu na jej stan zdrowia.
Pracodawca, przenosząc pracownika do nowej pracy, nie musi wypłacać mu takiego samego jak dotychczas wynagrodzenia. Powierzona praca może być gorzej płatna. Jeśli tak się stanie, wówczas przedsiębiorca musi pamiętać, aby wypłacać pracownikowi dodatek wyrównawczy. Będzie miał taki obowiązek przez okres nie dłuższy niż sześć miesięcy.[/ramka]