Sporządza ocenę wraz z wnioskami dotyczącymi indywidualnego programu rozwoju zawodowego urzędnika służby. Dodatkowo dokonuje jej:
- nie wcześniej niż po sześciu miesiącach od dnia podjęcia pracy na danym stanowisku;
- przed zmianą stanowiska pracy, wiążącą się z istotną zmianą zakresu obowiązków, jeżeli od dnia sporządzenia ostatniej oceny okresowej upłynęło więcej niż sześć miesięcy.
Podstawowym celem okresowej oceny jest wykonywanie przez urzędnika służby cywilnej obowiązków wynikających z opisu zajmowanego przez niego stanowiska. Ocenę niezwłocznie doręcza się urzędnikowi służby cywilnej. Dokładne omówienie trybu oceny urzędników służby cywilnej znajdziemy w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185387]rozporządzeniu z 5 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad przeprowadzania ocen urzędników służby cywilnej (DzU nr 69, poz. 453)[/link].
[srodtytul]Według jakich kryteriów[/srodtytul]
Ocenę sporządzamy na podstawie obowiązkowych i wybranych przez bezpośredniego przełożonego kryteriów dowolnych. Obowiązkowe kryteria to:
- rzetelność i terminowość,
- wiedza specjalistyczna i umiejętność jej wykorzystania,
- zorientowanie na osiąganie celów,
- doskonalenie zawodowe,
- postawa etyczna.
Przełożony może również oceniać pracownika według dowolnie wybranych kryteriów z zestawienia zawartego również w tym załączniku. Wśród tych kryteriów można m.in. oceniać: znajomość języków obcych, skuteczną komunikację i umiejętność współpracy, komunikatywność, umiejętność negocjowania, znajomość zasad zarządzania zasobami i personelem oraz umiejętności analityczne. Dokonuje oceny na podstawie nie mniej niż trzech i nie więcej niż pięciu wybranych kryteriów, najistotniejszych według niego dla prawidłowego wykonywania obowiązków na tym stanowisku.
[srodtytul]Raz pierwszy[/srodtytul]
Pierwszą ocenę przeprowadzamy nie wcześniej niż po sześciu miesiącach od dnia podjęcia pracy na danym stanowisku. Przed sporządzeniem oceny na piśmie rozmawiamy z urzędnikiem, omawiając:
- główne obowiązki wykonywane przez niego w okresie podlegającym ocenie oraz sposób ich realizacji, z uwzględnieniem spełniania ustalonych kryteriów oceny;
- trudności napotykane przez ocenianego w trakcie realizacji zadań;
- kierunki dalszego rozwoju i potrzeby szkoleniowe ocenianego.
Sporządzenie oceny na piśmie następuje nie później niż w ciągu siedmiu dni od tak przeprowadzonej rozmowy. Pisemna ocena okresowa urzędnika polega na:
- wpisaniu do arkusza opinii o sposobie wykonywania obowiązków w weryfikowanym okresie, uwzględniającej w szczególności wnioski z rozmowy;
- określeniu poziomu wykonywania obowiązków przez ocenianego (celujący, bardzo dobry, dobry, zadowalający lub niezadowalający);
- przyznaniu oceny pozytywnej w przypadku celującego, bardzo dobrego, dobrego lub zadowalającego poziomu wykonywania obowiązków przez ocenianego albo przyznaniu oceny negatywnej;
- wpisaniu do arkusza wniosków dotyczących indywidualnego programu rozwoju zawodowego ocenianego na podstawie przeprowadzonej oceny i z uwzględnieniem jego przyszłych obowiązków.
[srodtytul]Wyniki[/srodtytul]
Rezultat okresowej oceny urzędnika jest bardzo ważny. Nie chodzi tu tylko o podsumowanie wywiązywania się z obowiązków służbowych, dobra ocena może być bowiem przepustką do awansu urzędnika. W wypadku przyznania oceny pozytywnej oceniający może zamieścić w wyznaczonym miejscu arkusza umotywowany wniosek o przyznanie ocenianemu kolejnego stopnia służbowego. Taka informacja jest brana pod uwagę przez dyrektora generalnego urzędu.