[b]Nie[/b]. Zgodnie z art. 186 kodeksu pracy zatrudniony co najmniej sześć miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do trzech lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie czterech lat.

Do tych sześciu miesięcy wliczamy poprzednie okresy zatrudnienia. Urlop wychowawczy nie jest jednak urlopem wypoczynkowym. Dlatego nie stosujemy do niego art. 165 k.p., który określa, kiedy pracodawca musi przesunąć termin rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego (m.in. z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby).

Warto jednak pamiętać o tym, że pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na siedem dni przed jego rozpoczęciem. A oświadczenie podwładnego w tej sprawie ma mieć formę pisemną.

Takie warunki ustanawia § 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=171835]rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (DzU nr 230, poz. 2291)[/link].

[i]Autor jest legislatorem w Biurze Legislacyjnym Senatu[/i]