Jednym z obowiązków związanych z zatrudnieniem pracowników jest prowadzenie i przechowywanie dokumentów, które ich dotyczą.
Jest to konieczne, bo dokumenty pracownicze mają znaczenie dowodowe w ewentualnych sprawach o roszczenia ze stosunku pracy czy w razie kontroli ZUS lub PIP dotyczącej prawidłowości wykonywania zobowiązań pracodawców.
[srodtytul]Akta osobowe[/srodtytul]
Do dokumentów pracowniczych należą akta osobowe. Każdy szef jest zobowiązany do ich założenia i prowadzenia, i to dla każdego podwładnego.
Zasady ich prowadzenia określa [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=73963]rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.)[/link].
[wyimek]1 - 30 tys. zł wynosi grzywna za nieprowadzenie akt osobowych pracowników lub pozostawienie ich w warunkach grożących uszkodzeniem lub zniszczeniem[/wyimek]
Akta osobowe składają się z trzech części. Są to dokumenty:
- zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie (część A),
- dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika (część B),
- związane z ustaniem zatrudnienia (część C).
[srodtytul]Ewidencja czasu pracy[/srodtytul]
Szef ma również obowiązek prowadzenia karty ewidencji czasu pracy w zakresie obejmującym pracę w poszczególnych dobach, w tym pracę w niedzielę i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.
W karcie uwzględnia też dyżury i urlopy, zwolnienia od pracy, a także inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy.
[srodtytul]Informacje o pensji[/srodtytul]
Dla każdego pracownika pracodawca musi prowadzić również kartę wypłacanego wynagrodzenia za pracę.
Obowiązek ten dotyczy także innych świadczeń związanych z pracą.
[ramka][b]Zapamiętaj [/b]
Akta osobowe pracowników muszą być przechowywane w warunkach niegrożących uszkodzeniem lub zniszczeniem przez 50 lat od ustania stosunku pracy.[/ramka]