[b]Zamierzam w niedługim czasie rozpocząć własną działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Nadal mieszkam z rodzicami i właśnie tam planuję początkową siedzibę, z czasem zapewne się to zmieni. Czy mogę zarejestrować firmę w mieszkaniu, którego nie jestem właścicielem? Co powinienem wpisać we wniosku do ewidencji w punkcie dotyczącym miejsca wykonywania działalności? Jeśli w przyszłości przeniosę firmę do innego miasta, to czy muszę to zgłosić?[/b]
Każda osoba, która decyduje się na rozpoczęcie działalności gospodarczej, powinna złożyć wniosek o wpis do [b]Ewidencji Działalności Gospodarczej[/b].
Zgodnie z artykułem 23 ust.1 [link=http://]ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.)[/link] ewidencję prowadzi właściwy - ze względu na miejsce prowadzonej w przyszłości działalności - urząd miasta lub gminy.
We wniosku o wpis do ewidencji trzeba podać m.in.: miejsce zamieszkania i adresu właściciela (nasz czytelnik nie musi być właścicielem mieszkania, ważne, że jest w nim zameldowany), oznaczenie siedziby przedsiębiorcy (adres może być ten sam, co adres zamieszkania właściciela) oraz miejsce wykonywania działalności gospodarczej.
Często miejscem wykonywania działalności jest siedziba firmy. Jeżeli jednak właściciel będzie prowadził działalność w innym miejscu (np. w wynajętym lokalu), to we wszystkich formularzach, w których wymagane jest wpisanie miejsca prowadzenia działalności, musi podać adres, w którym faktycznie prowadzi działalność.Czytelnik najprawdopodobniej zamierza wykonywać pracę w domu rodziców, więc miejscem wykonywania działalności będzie adres domowy.Jeżeli siedziba firmy i miejsce wykonywania działalności się różnią, to z podatku PIT właściciel firmy rozlicza się w urzędzie skarbowym właściwym do siedziby, a z podatku VAT – właściwym do miejsca wykonywania działalności.
Jak wspomnieliśmy, czytelnik nie musi być właścicielem mieszkania, w którym zamierza prowadzić działalność. Siedziba i miejsce prowadzenia działalności muszą znajdować się w miejscach, do których przedsiębiorca ma prawo użytkowania (takimi prawami są zameldowanie, najem, lokatorskie, własność, własność spółdzielcza itp.).
Czytelnik wspomina, że w przyszłości planuje zmienić siedzibę firmy. Powinien więc pamiętać, że informacje podane do ewidencji powinny być aktualne.
Dlatego zmieniając adres, nazwę firmy, jej siedzibę lub inne istotne dane, należy zgłosić zmiany do odpowiednich urzędów.
Na zgłoszenie zmian w urzędzie skarbowego mamy czternaście dni (art. 9 pkt.1.1. [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176066]ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (DzU z 2004 r. nr 269, poz. 2681, ze zm.[/link]).
Z kolei na zgłoszenie zmian w ZUS jest siedem dni (art. 13 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych DzU z 2007 r. Nr 11, poz. 74, ze zm.[/link]).