Nie
. Pracownikowi nie przysługuje urlop okolicznościowy w związku ze śmiercią matki konkubiny, chyba że pozostawała ona pod jego bezpośrednią opieką lub na jego utrzymaniu. Zwolnienia od pracy związane ze zgonem i pogrzebem bliskich osób zostały uregulowane w
. Zgodnie z jego § 15 pracodawca musi zwolnić od pracy pracownika na:
- dwa dni – w razie zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
- jeden dzień – w razie zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
W tabeli przedstawiamy wszystkie przysługujące pracownikom urlopy okolicznościowe.
Matka konkubiny nie była teściową pracownika, gdyż za teściową uważa się wyłącznie matkę żony (męża). W związku z tym pracownikowi nie przysługuje urlop okolicznościowy.
Jeden dzień urlopu okolicznościowego pracownik otrzymałby w związku ze śmiercią matki konkubiny wyłącznie wtedy, gdyby ją utrzymywał lub opiekował się nią (np. była to osoba starsza, schorowana, wymagająca codziennej pielęgnacji, która mieszkała z konkubentami). Jeżeli tak nie było, to chcąc uczestniczyć w jej pogrzebie, będzie musiał przeznaczyć na to urlop wypoczynkowy lub bezpłatny, oczywiście jeśli szef mu go udzieli. Pracodawca w przepisach wewnątrzzakładowych może ustalić, że pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy w związku ze śmiercią konkubiny lub jej rodziców, np. odpowiednio dwa dni i jeden dzień. Byłoby to rozwiązanie zgodne z prawem, jako korzystniejsze od ogólnie obowiązujących regulacji. Taki dodatkowy urlop okolicznościowy byłby szczególnie uzasadniony w firmach, w których wielu pracowników pozostaje w nieformalnych związkach.