Na tak postawione pytanie nie da rady jednoznacznie odpowiedzieć. Nie znamy bowiem stażu pracownika u ostatniego pracodawcy. Istotna jest także wiedza o tym, czy wypadek był wypadkiem przy pracy.
Zgodnie z art. 53 kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
– dłużej niż trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u tego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy,
– dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u pracodawcy co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
- w razie usprawiedliwionej nieobecności w pracy z innych przyczyn niż wymienione wyżej, trwającej dłużej niż miesiąc.Okresy zatrudnienia u różnych pracodawców nie sumują się. Wyjątkiem jest przejście zakładu na innego pracodawcę (art. 23
1
k.p.).
Jeżeli podwładny pracuje u obecnego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy, wolno mu rozwiązać umowę bez wypowiedzenia. Jeżeli natomiast okres zatrudnienia jest dłuższy lub wypadek, któremu uległ pracownik, był wypadkiem przy pracy, rozwiązanie bez wypowiedzenia jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy niezdolność do pracy wskutek choroby trwała dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące. Przepisy chronią chorujących przed utratą pracy maksymalnie przez 272 dni, a chorych na gruźlicę nawet przez 360 dni. U chorych okres zasiłkowy wynosi bowiem 182 dni, a okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego 90 dni, dla chorych na gruźlicę okres zasiłkowy wydłuża się do 270 dni i do tego też dolicza się 90 dni, czyli pierwsze trzy miesiące świadczenia rehabilitacyjnego.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia jest niedopuszczalne, gdy pracownik stawi się do firmy, bo ustała przyczyna jego nieobecności. Szef powinien w miarę możliwości ponownie go zatrudnić, jeśli w ciągu sześciu miesięcy od rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby zgłosi swój powrót do firmy.
Autor jest legislatorem w biurze Senatu