Przebywający na długim zwolnieniu lekarskim pracownik chciałby podjąć dodatkowe zatrudnienie (na umowę o dzieło). Chodzi o tłumaczenie tekstów na język polski, i nie byłaby to działalność konkurencyjna dla pracodawcy. Czy pracując w czasie zwolnienia, pracownik naraża się na negatywne konsekwencje?

Nie jest to wprost rozstrzygnięte w prawie pracy i w dużej mierze opiera się na orzecznictwie sądowym. Co do zasady pracownikowi wolno podejmować dodatkowe zajęcia zarobkowe, chyba że szczegółowe przepisy wymagają uprzedniej zgody pracodawcy albo strony zawarły umowę o zakazie konkurencji, a dodatkowe zajęcie zarobkowe miałoby taki właśnie charakter. Dodatkowa praca nie może także prowadzić do naruszania obowiązków pracownika z art. 100 kodeksu pracy, np. zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

Wykonywanie pracy w okresie zwolnienia lekarskiego może być w pewnych sytuacjach potraktowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i stanowić podstawę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Tak uznał Sąd Najwyższy 11 czerwca 2003 r. W uzasadnieniu wyroku stwierdził, że wykonywanie pracy (prowadzenie innej działalności) w czasie zwolnienia lekarskiego może być kwalifikowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych wówczas, gdy pracownik swoim zachowaniem przekreśla cele zwolnienia lekarskiego – jak najszybszy powrót do zdrowia i odzyskanie zdolności do wykonywania pracy, przez co narusza interes pracodawcy polegający na gotowości pracownika do świadczenia pracy (na możliwości korzystania z pracy w pełni sprawnego fizycznie i psychicznie pracownika).

Jeśli podjęcie dodatkowego zarobku nie jest sprzeczne z zaleceniami lekarskimi i tym samym nie wpływa na odzyskanie zdolności do pracy, jest dopuszczalne. Gdyby jednak wiązało się to np. z koniecznością poruszania się i opuszczania domu, można je potraktować jako naruszenie obowiązków pracownika. Z tego punktu widzenia nie ma znaczenia, czy dodatkowe zajęcie będzie wykonywane na podstawie umowy o pracę czy umowy cywilnoprawnej.

Autor jest legislatorem w Biurze Legislacyjnym Senatu