Firma ma regulamin wypłat nagród z zysku. Przysługują one np. za 2007 r. tym osobom, które pozostawały w zatrudnieniu w firmie cały 2007 r. Regulamin odbiera jednak prawo do tego świadczenia temu, kto przepracował rok 2007 w firmie, ale:

- w 2008 r. jeszcze przed ustaleniem prawa i wypłatą nagrody rozwiązał stosunek pracy za porozumieniem stron z własnej inicjatywy,

- w 2008 r. jeszcze przed ustaleniem prawa i wypłatą nagrody został zwolniony dyscyplinarnie. Czy takie postanowienia są zgodne z przepisami, uwzględniając to, że 27 marca 2007 r. Sąd Najwyższy (II PZP 3/07) uznał, że takie nagrody są w zasadzie wynagrodzeniem, a postanowienia m.in. regulaminów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż kodeks, ustawy i akty wykonawcze? Czy obok przepracowania całego roku kalendarzowego regulamin może dodatkowo uzależnić nabycie prawa do nagrody od pozostawania przez pracownika w stosunku pracy w dniu ustalenia prawa i wypłaty tego składnika?

Opisane przez czytelnika kryterium nabycia prawa do nagrody rocznej (przepracowanie, a ściślej pozostawanie w zatrudnieniu przez cały 2007 r.) przesądzają o obligatoryjnym (roszczeniowym), a nie uznaniowym charakterze tego składnika wynagrodzenia. Wbrew przyjętej nazwie jest to premia regulaminowa, a nie świadczenie o charakterze uznaniowym (nagroda).

Przeczytaj cały artykuł w serwisie płatnymhttp://www.rp.pl/artykul/172826.html