Dzisiaj Senacka Komisja Gospodarki Narodowej zdecyduje, czy podjąć inicjatywę takiej zmiany w kodeksie pracy.
Projekt przygotowany przez senatorów z komisji „Przyjazne państwo” nie znosi zakazu pracy w handlu, zmienia jednak treść przepisów. Chodzi o to, by nie było wątpliwości, że zakaz dotyczy także czynności bezpośrednio związanych z handlem, np. sprzątania w tych placówkach czy przygotowania towarów do sprzedaży w dzień świąteczny, gdy na zewnątrz placówka jest zamknięta. Jednocześnie nowela wyraźnie zwalnia z zakazu stacje paliw, piekarnie i cukiernie.
– Taki bezwzględny zakaz pracy w handlu w święta został już złagodzony przez Państwową Inspekcję Pracy, która zapewniła np. właścicieli stacji benzynowych, że nie będzie ich kontrolowała w dni świąteczne – zauważa Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich.
– Negatywnie oceniam jednak to, że zakaz zdejmuje się tylko z wybranych placówek handlowych. Na pewno znajdą się kolejni chętni, np. właściciele małych sklepików, którzy w święta mają zazwyczaj największe obroty. Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite zniesienie tego zakazu – tłumaczy.
Senatorowie wyszli jednak z założenia, że nowelizacja jest potrzebna, ponieważ wskazane w projekcie placówki powinny działać także w święta. Dotychczasowe obchodzenie bezwzględnego zakazu za pomocą wątpliwych interpretacji stosowanych przez organy państwowe uznali za niedopuszczalne.
W sprawie pojęcia placówki handlowej objętej zakazem zatrudniania pracowników w święta wypowiedział się już Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (DPR-079-578/JS/MF/ 07)
. Resort uznał wówczas, że zakaz obejmuje sklepy, hurtownie, stragany, domy wysyłkowe, a nawet sprzedaż internetową i akwizycję. Bez znaczenia jest to, czy zajmują się one działalnością detaliczną czy hurtową.
W myśl tej interpretacji zakaz obejmował więc także stacje benzynowe. Choć resort pracy nie zmienił oficjalnego stanowiska, zgadza się z Inspekcją Pracy, by ze względu na ich użyteczność nie karać stacji benzynowych za łamanie zakazu pracy w święta.
Senatorowie zajmą się także drugim projektem nowelizacji kodeksu pracy. Przewiduje on możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia.
Dotychczas takie rozwiązanie funkcjonowało już w praktyce. Dlatego zdaniem ekspertów nowelizacja kodeksu jest zbędna. Senatorowie stwierdzili jednak, że wątpliwości budzi to, czy taka decyzja może być podjęta jednostronnie przez pracodawcę, czy też wymaga zgody zainteresowanego. Nie ma też jasnych rozstrzygnięć co do wysokości wynagrodzenia, jakie powinno przysługiwać pracownikowi w tym okresie.
Senatorowie chcą więc, by firma sama mogła decydować o zwolnieniu pracownika z obowiązków. Zachowywałby on prawo do dotychczasowego wynagrodzenia do końca okresu wypowiedzenia.
Co ciekawe, podczas prac nad tą nowelizacją pojawia się propozycja, by firma wypłacała wynagrodzenie należne w okresie wypowiedzenia z góry. Spotkała się ona z silnym sprzeciwem organizacji pracodawców, którym nie spodobał się pomysł jednorazowej wypłaty dużych kwot. Tym bardziej że coraz częściej stosują oni wydłużone okresy wypowiedzenia.
– Jest duża szansa na przyjęcie obu tych projektów – ocenia Stanisław Jurcewicz, senator z komisji „Przyjazne państwo”, sprawozdawca drugiego projektu.
Arkadiusz Sobczyk
Uniwersytet Jagielloński
Najwyższy czas właściwie uregulować kwestię pracy w niedziele i święta. Co to znaczy, że praca w placówkach handlowych jest dopuszczalna w niedzielę ze względu na ich użyteczność społeczną? Ten przepis jest od lat naruszany. Użyteczność społeczna to zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak dostęp do artykułów spożywczych. Trudno się zgodzić, gdy na tę samą użyteczność społeczną powołują się sprzedawcy materiałów budowlanych czy samochodów, które nie należą do towarów pierwszej potrzeby. Nowelizacja daje okazję do powrotu do prawa wysokiej jakości. Bardzo źle oceniam bowiem sytuację, w której organy państwa nie przestrzegają zakazu pracy w placówkach handlowych w stosunku np. do stacji benzynowych.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora